Answer:
find 9% of 12
12 times 9 divided by 100
108/100
$1.08
12+1.08
Your mean costs $13.08
-Have a nice meal!
First, convert 5 hours into minutes:
5 hours 60 min
------------ * --------------- = 300 min
1 1 hr
Next, find the unit rate in m/min:
9673.6 m
--------------- = 32.24 m/min
300 min
Now find the distance you can walk in 70 minutes at this rate:
32.24 m
------------- * 70 min = 2247 meters (answer)
1 min
You could walk 2247 meters (to the nearest meter) in 70 minutes.
1.) 3/4
2.) It snowed 1/4 more on Tuesday than it did on Monday.
Answer:
either D or A i’m not sure
explanation:
your multiplying by 4 each time.
4 x 4 = 16
16 x 4 = 64
64 x 4 = 256
thats for D
your adding 4 each time
19-15=4
15-11=4
11-7=4
7-3=4
that’s for A
Answer:
AyyDaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa