1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
I = p * r * t
264 = p * .06 * 2
264 = .12p
Divide both sides by .12
p = $2200
Answer: $9
Step-by-step explanation: The maturity value of a loan is the total amount you must repay, including the principal and any interest you incur. The term of the loan is the time for which it has been granted.