1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
3 years ago
14

Margie's car can go 3232 miles on a gallon of gas, and gas currently costs $4$4 per gallon. How many miles can Margie drive on $

20$20 worth of gas?
Mathematics
1 answer:
Degger [83]3 years ago
4 0
Given:
32 miles on a gallon of gas
$4 per gallon.

Ratio of miles to cost of gallon.

32 : 4

Out of the $20 worth of gas, there is 5 gallons.

$20 / $4 = 5 gallons.

Proportion:

32 : 1 = x : 5

32*5 = 1x
160 = 1x

Margie can drive 160 miles on 5 gallons gas worth $20.
You might be interested in
Simply a3 • a4 <br> And (2a) (5ab)
Tanya [424]

Answer:

a^3 (a^4) = a^7

(2a)(5ab) = 10a^2b

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The function ()=2,708.92(1.12) − 12 models the amount of money in Caleb's investment account after years.
wolverine [178]

Answer:

d i think

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Sam has $3.30 in quarters and dimes, and the total number of coins is 18. How many quarters and how many dimes?
zhuklara [117]

Answer:

Quarters: 10

Dimes: 8

Step-by-step explanation:

Constraints

value: 0.25q + 0.10d = 3.30

count: q + d = 18

q = 18 - d

0.25(18-d) + 0.10d = 3.30

4.50-0.25d+0.10d = 3.30

4.50-0.15d = 3.30

-0.15d = -1.20

d = 8

q + d = 18

q + 8 = 18

q = 10

Check:

0.25(10) + 0.10(8) = 3.30

2.5+ 0.80 = 3.30

3.30 = 3.30

4 0
3 years ago
Can someone please help me with this question?!? I am so confused and I don't know how to answer it.
lbvjy [14]

9514 1404 393

Answer:

  a. f(0) = 1

  b. DNE (does not exist)

  c. DNE

  d. lim = 3

Step-by-step explanation:

The function exists at a point if it is defined there. The function is defined anywhere on the solid line and at solid dots. It is not defined at open circles. So, the function is defined everywhere except (2, 3), which has an open circle.

The open circle at (0, 4) prevents the function from being doubly-defined at x=0, since it is already defined to be 1 at x=0.

This discussion tells you ...

  f(0) = 1

 f(2) does not exist. There is a "hole" in the function definition there.

__

The function has a limit at a point if approaching from the left and approaching from the right have you approaching that same point.

Consider the point (1, 2). The graph is a solid line through that point. Approaching from values less than x=1, we get to the same point (1, 2) as when we approach from values greater than x=1.

Similarly, consider the point (2, 3). Approaching from values of x less than 2, we get to the same point (2, 3) as when we approach from x-values greater than 2. The limit at x=2 is 3. The only difference from the previous case is that the function is not actually defined to be that value there.

__

Now consider what happens at x=0. When we approach from the left, we approach the point (0, 4). When we approach from the right, we approach the point (0, 1). These are different points. Because they are different coming from the left and from the right, we say "the limit as x→0 does not exist."

__

In summary, ...

  a) f(0) = 1

  b) lim x → 0 does not exist

  c) f(2) does not exist

  d) lim x → 2 = 3

_____

<em>Additional comment</em>

The significance of the function not being defined at a point where the limit exists, (2, 3), is that <em>the function is not continuous there</em>. This kind of discontinuity is called "removable", because we could make the function continuous at x=2 by defining f(2) = 3 (that is, "filling the hole").

6 0
2 years ago
Wendy is creating a large soup based on a recipe. Her recipe calls for of a pint of milk, but she only has of a pint of milk, so
Viktor [21]
I'm sorry but maybe you wrote this wrong. If Wendy has 1 pint of milk and only needs 1 pint of milk, then she has exactly the amount she needs.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A department store purchases logo shirts at a cost of $10 per shirt. They increase the price 100% and put them on the sales floo
    10·2 answers
  • Explain how you can tell if the product of a fraction and a whole number will be a whole number.
    6·1 answer
  • 5x+4=19 i need help agian
    11·2 answers
  • Please help me I took a picture so I can have a correct answer......!!!!!!! Please help me
    8·1 answer
  • 8x-4=2x+6(4+2)<br><br> HELP PLEASE, ASAP
    13·1 answer
  • Subject On-Time Assignment Submission On-Time Arrival to Class Physics 89.7% 82.3% Math 88.2% 88.7% Chemistry 89.4% 83.1% Biolog
    12·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (0,3) and (4,2).
    10·1 answer
  • ben sells greeting cards for $5 each in his online store. He also charges $1.99 for shipping. The total cost, y, of an order fro
    13·1 answer
  • What is the unit price for one pint 9 oz item when the price is $1.16 and 1 PT equals 16 oz ​
    12·1 answer
  • Just need help here pls
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!