1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
3 years ago
9

The company charges $5 per sq ft, AND has a minimum charge of 3 sq ft per order (meaning if a customer orders something SMALLER

than 3 sq ft they still are charged as if they ordered 3 sq ft, never less - but if they order something larger than 3 sq ft they just pay regularly by the sq ft). What would you charge someone who orders a piece of glass 12in X 12in
Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
6 0

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

12 inches = 1 ft

so 12 inch by 12 inches  is 1 ft * 1 ft

1 ft* 1 ft

1 ft^2

This is smaller than 3 ft^2 so they will get charged for 3 ft^2

3 ft^2 = 3 ft^2 * $5 / ft^2 = 15 dollars

You might be interested in
Answer as many as you can pleaseeeeeee
rjkz [21]

Answer:

8. G 9. C 10. G 11. A 12.?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A system of equations has definitely many solutions. If 2y-4x=6 is one of the equations, which could be the other equation?
NISA [10]

The given equation is ⇒⇒⇒ 2y - 4x = 6

∴ 2y = 4x + 6   ⇒ divide all the equation over 2

∴ y = 2x + 3  and it can be written as ⇒⇒⇒ y - 2x = 3

The last equation represents a straight line with a slope = 2 and y-intercept = 3

To construct a system of equations with definitely many solutions and the equation ( 2y-4x=6 ) is one of the equations, the other equation must have the same slope and the same y-intercept.

so, the general solution of the other equation is ⇒ a ( y - 2x ) = 3a

Where a is constant and belongs to R ( All real numbers )

The system of equations which has definitely many solutions is consisting of <u>Coincident lines.</u>

8 0
2 years ago
A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 ounce bottle costs $3.98. A 33.9 ounce bottle costs $9.98. Find the unit pri
DedPeter [7]
The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.

You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.

P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Major arc definition
aliya0001 [1]

Answer:

A major arc (right figure) is an arc of a circle having measure greater than or equal to ( radians). SEE ALSO: Arc, Minor Arc, Semicircle.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Can someone help please!&lt;3
elena-s [515]
The equation that works for this is
y=1/7x + 0! It is parallel and goes through (0,0)
Hope this helps :)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Ramon bought a dozen ears of corn for $1.80 what was the cost of each ear of corn
    7·1 answer
  • analyze the way in which the diary of a young girl by anne frank is related to the themes and issues of its historical period.
    9·2 answers
  • What is the answer to the question
    12·2 answers
  • Help////<br> whack is 4x4444444+74723=
    9·2 answers
  • Math hw plz help! ill give brainliest
    14·2 answers
  • Where did the negative go? 8th grade math
    6·1 answer
  • What is 3 billion times 0.7
    7·2 answers
  • A pianist charges $200 to perform at a restaurant. At the end of the night she collected her tips and left with a total earning
    7·2 answers
  • A circle has a radius of 6 yards. A sector of the circle that is 12. 56 yards² is painted. What is the angle measurement of the
    11·1 answer
  • Sue has 18 sweets<br> tony also has 18 sweet
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!