1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
13

79.83 - 24.92 - 54.91

Mathematics
2 answers:
enot [183]3 years ago
8 0
0 is the answer 79.83-54.91-24.92=0
iren2701 [21]3 years ago
5 0
Your answer is 0. 

Want to know how I got my answer? 

Well, I first subtracted  79.83  from 24.92 .. which gives you the value of 54.91 

Then I subtracted 54.91 - 54.91... and that gives you the answer of 0 

 


You might be interested in
Tobias rented a kayak from a sports equipment store.
Ket [755]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Let x = every day he rented the kayak

Since the store charges $60 for each day, multiply x by 60 like this: 60x

They also have $25 on top of that; 60x + 25

This all has to equal $325; 60x + 25 = 325

To solve for x, subtract 25 from both sides

60x + 25 = 325

       - 25    - 25

60x = 300

Divide both sides by 60

60x/60 = 300/60

x = 5

This means Tobias rented the kayak for 5 days

7 0
2 years ago
Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.How much for 1 pound
solmaris [256]

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Make a proportion

$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound

12/2.5=x/1

x/1 is equivalent to x

12/2.5=x

Divide

x=4.8

So, one pound of peanuts costs $4.80

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
Tamiku [17]
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much honey does a beekeeper take from the hive
juin [17]
A milllion probably like 1 million
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number is composite 19,23,33,37,
VikaD [51]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

33 can be divided evenly by numbers other than one or itself

3 0
2 years ago
Other questions:
  • a number is decreased by seven. then the new number multiplied by 3 to get a answer of-9 what is the orginal number
    11·1 answer
  • The sum of the circumference of a circle and the perimeter of a square is 16. find the dimensions of the circle and square that
    5·1 answer
  • David is filling five 3/4 quart bottles with a sports drink. His measuring cup only holds 1/4 quart. How many times will David n
    15·1 answer
  • Which expressions are completely factored?
    11·1 answer
  • TODIGIllici<br> 8. Solve: - 5y+30=15
    5·1 answer
  • 30 pts please answer
    8·2 answers
  • To make the perfect purple hue, the artist used cup of blue paint per batch and cup of red paint per batch. He wanted to make 17
    9·1 answer
  • A number divided by four is at most 6. Which choice is correct??
    9·1 answer
  • If we suppose that the volume of Lake Rason is approximately 2.56 x 10^5 km^3 and Lake Rason is 20 times the volume of Lake Rush
    9·1 answer
  • 240inches equals how many feet
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!