Answer:
B
Step-by-step explanation:
Let x = every day he rented the kayak
Since the store charges $60 for each day, multiply x by 60 like this: 60x
They also have $25 on top of that; 60x + 25
This all has to equal $325; 60x + 25 = 325
To solve for x, subtract 25 from both sides
60x + 25 = 325
- 25 - 25
60x = 300
Divide both sides by 60
60x/60 = 300/60
x = 5
This means Tobias rented the kayak for 5 days
Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Make a proportion
$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound
12/2.5=x/1
x/1 is equivalent to x
12/2.5=x
Divide
x=4.8
So, one pound of peanuts costs $4.80
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
A milllion probably like 1 million
Answer:
33
Step-by-step explanation:
33 can be divided evenly by numbers other than one or itself