1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
8

Please help solve

Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]3 years ago
7 0

Answer:

25 + 2n

Step-by-step explanation:

25 increased <u>by</u> twice the number n.

25 increased by 2 x n

25 + 2n

KengaRu [80]3 years ago
6 0
Answer:
27+2n
.///////-
You might be interested in
What is a difference of squares that has a factor of x+8?
uysha [10]

Answer:

x^2 - 64

Step-by-step explanation:

A difference of squares is a special product in the form (a^2 - b^2)..their factored form is (a - b)(a + b)..

Thus here a = x and b = 8, thus if x + 8 is a factor, then x - 8 is also a factor..

(x + 8)(x - 8) <-- expand this out using difference of squares rules..

= (x)^2 - (8)^2 

= x^2 - 64 <-- answer...

You could also expand that using FOIL (FOIL - first, outer, inner, last)..

(x + 8)(x - 8) 

= (x)(x) + (x)(-8) + (8)(x) + (8)(-8) 

= x^2 - 8x + 8x - 64 <-- the -8x and 8x cancels out..leaving you with..

= x^2 - 64

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
Airida [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.

28-20.30=7.70 dollars

now to find the amount for EACH pen, we divide by 7

7.70/7=1.1

each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many pennies could you have if: When you Break de Pennies into groups of 2, you have 1 penny left over, AND when you break t
MariettaO [177]

Answer:

The answer is 31 pennies

Step-by-step explanation:

we have to find a number that gives a remainder of 1 when divided by both 2, 3 and 5.

The easiest way to do this is to list the factors of 5, add 1 to it, and test them until we find the one with a remainder of 1 by all three divisors. This is done as follows:

1) factor: 5 (+1) = 6

6 ÷ 2 = 3 remainder 0

6 ÷ 3 = 2 remainder 0

since there is a remainder of 0, when divided by 3, 6 is wrong

2) factor; 10 (+1) = 11

11 ÷ 3 = 3 remainder 2 ( 11 is not the correct answer

3) factor : 15 (+1) = 16

16 ÷ 2 = 8 remainder 0 ( 16 is  not the correct answer

4) factor : 20(+1) = 21

21 ÷ 3 = 7 remainder 0 ( 21 is wrong)

5) factor : 25(+1) = 26

26 ÷ 2 = 13 remainder 0 ( 26 is wrong)

6) factor : 30(+1) = 31

31 ÷ 2 = 15 Remainder 1

31 ÷ 3 = 10 Remainder 1

31 ÷ 5 = 6 Remainder 1

since all three divisors give a remainder of 1, the correct answer is 31

Therefore you have 31 pwnnies

6 0
3 years ago
What is the interval notation for the compound inequality? x ≤ −4 or x ≥ 5
torisob [31]

Answer:

(-∞, -4] ∪ [5, ∞)

Step-by-step explanation:

Hi!

Alright, so greater (or less) than or equal to is denoted with a bracket.

If x is less than or equal to -4, then the bracket is on the left side.

(___, -4]

Because x is <em>any</em> number under or equal to -4, x can range from negative infinity. However, we use a parentheses for infinity because infinity can never truly be reached.

So, x \leq -4 = (-∞, -4]

X\geq5

Equal to = bracket

X is any number above 5, so

[5, ∞)

Because we want both of these, we use the union sign (∪)

so,

= (-∞, -4] ∪ [5, ∞)

8 0
3 years ago
Stu is x years old. Paul is 4 years older than Stu. Six years ago Paul was how many years old?
Luden [163]
This is a badly worded problem
4 0
3 years ago
Other questions:
  • On the first day of school, Mr. Vilani gave his third- grade students 5 new words to spell. On each day of school after that, he
    15·1 answer
  • L=53+D<br> What the is length of the road after 22 days ?
    12·1 answer
  • How many times greater is 7,000,000 than 70,000
    8·1 answer
  • It costs $25 to enter an amusement park and $0.50 to ride a ride. You have $27.50. Write an equation that represents the number
    11·1 answer
  • Which shape can have only one symmetry line?
    13·2 answers
  • A ladder leans against a brick wall. The foot of the ladder is 6 feet from the wall. The ladder reaches a height of 15 feet on t
    9·1 answer
  • When you convert 100 feet per second to inches per second will there be more or less than 100 inches?
    15·1 answer
  • The fabric Josef is using comes in 100 square-inch pieces that cost $6.25 each. What will his fabric cost?
    11·2 answers
  • 5(3x+2)-2(4x-1)<br> Can someone help me by showing step by step on what to do please?
    13·2 answers
  • Complete the statement
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!