1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
14

-42.8451 Round the result to the nearest tenth and then to the nearest hundredth

Mathematics
1 answer:
DerKrebs [107]3 years ago
6 0

Answer:

Tenth:-42.8

Hundredth: -42.85

To explain:

To the right of the decimal point every name of the place ends with -th.

If a number is bigger than 5 you round the number left to it by 1

If it's 4 or smaller you don't do anything.

You might be interested in
3 + 2 (100 + 5 to the forth power - 1 what is the first step in solving this expression
Pachacha [2.7K]
You do the ones in parentheses first

4 0
3 years ago
Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
Vesnalui [34]

Ans

$12.5/1 day

Step-by-step explanation:

Just cause

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please please help me please help
konstantin123 [22]

Answer:

<em>1) a=3</em>

<em>2) x=2</em>

<em>3) b=3</em>

<em>4) x=5</em>

<em>5) b=2</em>

<em>6) a=4</em>

Hope this helps :)

<em>-ilovejiminssi♡</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant orders corn tortillas and flour tortillas. The ratio of the number of corn tortillas to the number of flour tortill
Arada [10]

Answer:5:9

Step-by-step explanation:

4+5=9. There are 5 Flour tortillas So there for it would be:5:9

(Number of flour tortillas:Total tortillas)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eight kids got to go to the water park for $60.How many students could go for $195?
Stella [2.4K]
60/8=7.5
So that means one child is $7.50
195/7.5=26
26 students
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Everyday mike is allowed to play video games for 5 minutes. How many minutes does mike play video games a week?
    12·2 answers
  • I have 11 days left to finish this class otherwise I can't graduate with my class, and move out of state to see my mom. thank yo
    9·1 answer
  • What fraction is equivalent to 5/15?<br> A.4/12<br> B.8/18<br> C.10/25<br> D.20/50
    12·2 answers
  • If the ratio of boys to girls in a class is 3 to 2 and there are 15 students in the class,how many of the students are boys?How
    13·2 answers
  • Which of the following correctly simplifies the expression( IMAGE BELOW )
    8·1 answer
  • Helpppppppppppppppp
    10·1 answer
  • Please help me with my math question?
    9·1 answer
  • Solve this Equation <br><br> -8 = 6 + ___
    10·2 answers
  • Home Depot is delivering washing machines to buyers. The washing machines are rectangular prisms that measure 5 ft x 5 ft x 6 ft
    12·1 answer
  • Gavin went on 24 runs last month that totaled 100 miles. Each run was a distance of either 3 miles or 5 miles. Which system of e
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!