1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
2 years ago
7

Please help, easy geometry​

Mathematics
1 answer:
Natasha_Volkova [10]2 years ago
5 0

Answer:

  28 square units

Step-by-step explanation:

The formula usually used for the area of a triangle is ...

  A = (1/2)bh

where b is the base length and h is the height.

Since the bottom two points lie on the horizontal line y=1, it is convenient to choose the line segment between them as the base. That segment has a length that extends from x=-3 to x=4, so it is 7 units long.

The height is the perpendicular distance from the third point (1, 9) to the base (line y=1). The distance in the x direction is the distance from y=1 to y=9, a distance of 8 units.

Putting these numbers for base length and height into the area formula, we get

  A = (1/2)(7 units)(8 units) = 28 square units

You might be interested in
Converting scores into Z scores standardizes the original distribution to units of the
ValentinkaMS [17]
The  Standard Normal Distribution Curve
7 0
3 years ago
How many degrees does the hour hand of a clock turn between 3p.m and 7:30p.m
sergeinik [125]
It turns 4 times because 3 x 4 = 7

give thanx plz

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You want to estimate the number of students in your middle school school who buy school lunch. Which sample is unbiased?
Nezavi [6.7K]
A biased example: Asking students who are in line to buy lunch 

An unbiased example: Asking students who are leaving/going to lunch(<em>NOT buying </em><em>lunch</em><em />).

But in this case, the answer choices can be... confusing.
Don't panic! You're given numbers and, of course, your use of logic.

Answer choice A: 100 students grades 6-8
Answer choice B: 20-30 students any <em>one</em> grade<em></em><em>
</em>Answer choice C: 5 students
<em></em>Answer choice D: 50 students grade 8

An unbiased example would be to choose students from <em>any grade.</em> So we can eliminate choices B and D.

Now, the question wants to <em>estimate how many people at your middle school buy lunch.</em> This includes the whole entire school, and if you are going to be asking people, you aren't just going to assume that if 5 people out of 5 people you asked bought lunch, the whole school buys lunch.

So, to eliminate all bias and/or error by prediction, answer choice A, the most number of students, is your answer.

6 0
2 years ago
50 POINTS! Name a pair of whole numbers that have a geometric mean of 4.
scZoUnD [109]

Answer:

0, 16

1, 15

2, 14

3, 13

4, 12

5, 11

6, 10

7, 9

8, 8

Step-by-step explanation:

Any two numbers that have the product of positive 16 have a geometric mean of 4.

4 0
2 years ago
Factor completely:<br><br> 6z2 + 18z
9966 [12]

Answer:

6z(z+3)

Step-by-step explanation:

6z square + 18z

take common..

6z(z+3)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • ASAP please I need help
    10·1 answer
  • Please answer asap?????
    9·1 answer
  • What is the answer to 37-(9+4)+6 divided by 6
    7·1 answer
  • Which of the following congruence statements does not prove that two triangles are congruent?
    6·1 answer
  • What is the answer of the Fractions listed? Will give Brainliest 20 points
    8·2 answers
  • If 75 people attend a concert and tickets for adults cost $2.75 while tickets for children cost $2.25 and
    13·1 answer
  • The equation g=3r represents how much Trevin makes per hour at his job. What is the unit rate?​
    5·2 answers
  • Y = am(x - 2)<br> This is my last question that I can’t solve
    10·1 answer
  • 1. Create a polynomial function, f(x), with the following characteristics.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!