1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
4 years ago
5

How to do substitution

Mathematics
1 answer:
Brut [27]4 years ago
5 0
You solve for one variable like 
y-5x=2
"y=5x+2"

9x+3y=58
and you plug it in into the other equation
9x+3(5x+2)=58

You solve for x and then plug in your answer for x into the other equation
*let's imagine x=8*
then:
y-5(8)=2
and solve for y 
:D 


You might be interested in
I need help fast plz<br>​
Aleonysh [2.5K]

Answer:

what do you need help with

8 0
3 years ago
Which is the best estimate for the average rate of change for the quadratic function graph on the interval 4 ≤ x ≤ 8?
alukav5142 [94]
I think the answer is D, sorry if I'm wrong
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a multiplication equation that describes the picture of the half pants below use fraction below
Lady_Fox [76]
Can i see the picture
8 0
3 years ago
What is<br> (1/2)^2- 1/2 -6<br><br><br><br><br><br><br><br><br> .
N76 [4]

Answer:

-6.25 tI am not sure if this can help you but this is what I got

3 0
2 years ago
Consider a refrigerator that consumes 320 W of elec- tric power when it is running. If the refrigerator runs only one quarter of
irinina [24]

Answer: The refrigerator cost in this month is $4.5 approximately.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Amount of watt of electric power = 320 W

Number of days = 30

Unit cost of electricity = $0.13/Kwh

Hold factor = \dfrac{1}{4}

Number of hours in a month = 24

So, the refrigerator cost in this month would be

0.13\times 0.32\times \dfrac{1}{4}\times 30\times 24\\\\=\$7.488

Hence, the refrigerator cost in this month is $4.5 approximately.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • 20 POINTS BRAINLIEST math
    8·1 answer
  • a peanut company offers two different size cases containing some bags of almonds and some bags of peanuts. a small case contains
    10·1 answer
  • If 2 is added to a certain number, the result is the same as would be obtained if twice that number were subtracted from 32. Wha
    9·1 answer
  • A rectangular garden has a walkway around it. The area of the garden is 4(5.5x + 2.5). The
    10·1 answer
  • Raffia went shopping for new furniture he bought a couch for $750 and a mattress for 950 dollars. When he came home he had $350
    5·2 answers
  • Please help ! This is due today .
    11·2 answers
  • What is the area of the square base?
    6·2 answers
  • If (a+b)= -5 and ab= -150 , find a-b
    5·1 answer
  • Last weekend, the number of visitors at a zoo was z. This weekend, the number of visitors at the zoo can be represented by the g
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!