1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
4 years ago
14

Is x = 2 and y = 2 parallel or perpendicular or neither 

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]4 years ago
3 0

Answer:

Perpendicular

Step-by-step explanation:

x=2 and x=y would intersect on a graph.

You might be interested in
Please answer this quickly !
nika2105 [10]

Answer:

The first option.

Because we're solving for the price of each gallon, x will represent the cost of each gallon. Since 8.4 is the total amount of gallons, multiply 8.4 and x to get $23.94. Solve for x by dividing 23.94 to get $2.85 per gallon. To check this, substitute 2.85 for x into the equation: 8.4 (2.85) = 23.94

4 0
3 years ago
Evaluate a + 6 for a = 10
denis-greek [22]
If a = 10, then the equation would be 10+6.
The answer would be 16.
Hope this helps! :D
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Answer two questions about Equations A and B: A. 5x = 20
marusya05 [52]

Answer: 20/5

Step-by-step explanation:

Divide 20/5

8 0
3 years ago
A 12 pack of soda cost $3.25 What is the unit price
kakasveta [241]

Answer:

About $0.2708 per unit ' each can '.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ill give you braindeath if you get this right
victus00 [196]

Answer:

The larger angle is 144 degrees and the smaller angle is 36 degrees

Step-by-step explanation:

Because this is a  supplementary angle you have to find out what x is to solve  this equation 2.4x+9.6x=180

Because 2.4x and 9.6x are like terms we add them 2.4x+9.6x=12x

So now to find x we divide 180 by 12 to get 15  \frac{12x}{12} =\frac{180}{12}

We replace the x with 15 2.4(15)+9.6(15)=36+144

We add 36 and 144 which equals 180

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer this correctly
    5·1 answer
  • A trail mix recipe asks for 4 cups of raisins for every 6 cups of peanuts. There is proportional relationship between the amount
    8·2 answers
  • Simplify √72 Please help will give brainliest to first CORRECT answer
    11·2 answers
  • .................................
    6·2 answers
  • The house has five doors. the number of windows is two more than 5. how many windows are there?
    8·1 answer
  • 70x 6,000 as associative
    15·1 answer
  • Which of the following is a biconditional statement?
    5·1 answer
  • A data set is normally distributed with a mean of 100 and a standard
    10·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through (4,2) and (9,1)?
    8·2 answers
  • Please help and no links!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!