1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
12

What is the inverse of the function fx) x +3?

Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
6 0
<span>My answer -
f(x)=x^3+2 To find the inverse function f(x)^-1 , we will assume" y=x^3+2 y-2= x^3 ==> x= (y-2)^1/3 ==> f(x)-1= (x-2)^1/3</span>
P.S

Happy to help you have an AWESOME!!!!! day
You might be interested in
Please answer answer now fast
iren [92.7K]

Answer:

fge or fgc

I think that because its kinda like the same

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I factor 16x^2 and -49y^2??
jeyben [28]
(4x-7y)(4x+7y)

4x times 4x= 16x^2
-7y times 7y= -49y^2
8 0
3 years ago
HELP ASAP PLS.
Sindrei [870]

Step-by-step explanation:

I have no idea if I'm doing it right but my guess would be to take the values that we get from f(x) and g(x) when x = 1.  Therefore we get that f(x) is equal to 4 and g(x) is equal to -1.  We than just do f/g which is 4/-1 which gives us the final answer of -4 which is option B.

Answer:  Option B, -4

5 0
2 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST
Eva8 [605]

Answer:

inconsistent

Step-by-step explanation:

The two lines are parallel which means they will never intersect.  This means they have no solution.  When there is no solution they are inconsistent.


Coincident-  same line - infinite solutions

Inconsistent - parallel lines - no solutions

Consistent and independent  - 1 solutions

6 0
3 years ago
Other questions:
  • max is four years younger than his sister brenda. the total of their age is 16. write and solve an equation to find their ages.
    8·2 answers
  • What is the number of sides of a regular n gon if one of the extierior angles is 40 degrees?
    14·1 answer
  • 2(x+3) greater than 5x+12
    14·2 answers
  • Each day valerie charges her lunch account for her lunch. If the cost of lunch is $3 then by how much has her lunch account been
    15·1 answer
  • Help please i can’t solve this
    14·2 answers
  • Write the slope intercept form of the equation of the line that passes through the points (0, 3) and (1, −3)
    15·1 answer
  • In one round of a board game, Chrissy scored 43 points. In the next round, she lost 103 point
    13·1 answer
  • At a theme park, the admission price for children is $7 and the admission price for adults is $21. The total amount the theme pa
    15·1 answer
  • Round 27,850 to the nearest thousand.
    15·2 answers
  • each unit square of a 3-by-3 unit-square grid is to be colored either blue or red. for each square, either color is equally like
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!