1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
2 years ago
13

Please help! Find the equation of the line.

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]2 years ago
6 0
Y=ax+b

Temos:

b=1

e o ponto (3,3)

Substituindo:

3a+1=3 ⇒ 3a=3-1 ⇒ 3a=2 ⇒ a=2/3

Portanto:

y=2/3x+1
You might be interested in
How do You supposed to do this i need many method to do it.
defon
I like the substitution method. Which is when you make one equation equal only x or y and plug it into the other equation)

There is also the graphing method. If you graphed it, it might not be quite as accurate (at least on hand, on computer you would be pretty exact)

Then there is the elimination method. You multiply one of the equations by a coefficient so that you can eliminate x or y from the equation. 
4 0
3 years ago
What are the answers
Drupady [299]
1: 9x^3y^4

2: 6x^5y^4
6 0
3 years ago
A column of water 10 feet tall exerts a pressure of......... pounds per square foot at the base. A - 124.8 B - 624. C - 62.4 D -
-Dominant- [34]

Answer:

B. 624

Step-by-step explanation:

P = ρgh

P = (62.4 lb/ft³) (10 ft)

P = 624 lb/ft²

8 0
3 years ago
Cooper earned $660 as a furniture salesman this month. His earns a
Grace [21]
Ya got to go $660 + 7% hours later on $450 hours later 00.578 to finish
5 0
3 years ago
What is the difference between Partial Product and Regrouping? Describe.
Nonamiya [84]
Partial Product is for multiplication and regrouping is for addition. 

Hope that helped:)
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Susan tossed a die 996 times. which of the following would be a good estimate of the number of times she got the number 3 on the
    13·1 answer
  • please help :D is this inequality true or false for the given value 3x + 4x + 2 < 21 if x = 5
    13·1 answer
  • I need to know how to work this out: 24 red marbles is 40% of ______ marbles.
    8·1 answer
  • What do you need to know?
    8·1 answer
  • What is the equation of the line in slope-intercept form?
    11·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • 2. Write a function that models the relationships among x, y, and r. (Hint: Use the Pythagorean theorem.) Then solve the equatio
    11·1 answer
  • Keith bought a video game for $660. Amy only spent 1/3 of the cost on hers. How much did Amy spend on her video game system?
    15·1 answer
  • HELP QUICKLY AND FAST PLS IM GIVING BRAINLIEST!!!
    6·1 answer
  • A 32-ounce soda costs $4.00 at a movie theater. What is the approximate cost per ounce for the soda?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!