1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
7

Convert 8 gal/h into pt/min

Mathematics
1 answer:
Tpy6a [65]3 years ago
3 0
Hello there.

Convert 8 gal/h into pt/min

1 1/15
You might be interested in
Two cones are cut by a plane as shown, where the plane is perpendicular to the bases. The cross-section of the cones and the pla
Ira Lisetskai [31]

Answer:

  D) a hyperbola

Step-by-step explanation:

IMO, the image is not helpful, as it suggests the ends of the curve are nearly parallel to each other. In fact, the ends of the curve asymptotically approach straight lines parallel to the sides of the cone. That is, there are asymptotes that form an X shape. This is a characteristic of a hyperbola.

___

A parabola is formed when the plane cuts the cone parallel to one side. That cut plane only intersects one nap of the cone. At a shallower angle yet, one gets an ellipse. Parallel to a base, one gets a circle.

3 0
2 years ago
11 fewer than a number b​
Ksivusya [100]

Answer:

b-11

Step-by-step explanation:

11 fewer meaning b-11

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which division problem would have an estimated quotient of 15 if the divisor and dividend were rounded to the nearest whole numb
jeka94

Answer:

90.24 divided by 6.3

Step-by-step explanation:

For reaching to the answer, we have to test each of the options given

The first option says that the divisor and dividend is 90.24 and dividend is 6.3

Now if we rounded it

So it would be 90 and 6

So, the quotient is

= 90 ÷ 6

= 15

Hence, the first option is correct

i.e. 90.24 divided by 6.3

And, all the other options are wrong

3 0
3 years ago
Starbucks medium roast coffee costs $10.98 for 20 ounces. What is the unit rate per ounce?
andrew-mc [135]

Answer:

1 ounce is .549 cents

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If fx) = 3x - 2 and g(x) = 2x + 1, find (f+g)(x).<br><br> A.5x-3<br> B.5x-1<br> C.x-1<br> D.x-3
svet-max [94.6K]
The answer is gonna be D
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Only answer if you are sure thanks!
    8·2 answers
  • Let g(x) = − 7x + 4. Find g(2)<br><br> -5<br> -10<br> 18<br> 10
    12·1 answer
  • Larry Mary and Terry each had a full glass of juice Larry drank 3/4 of his Mary drank 3/8 of hers Terry drank 7/10 of his who dr
    9·1 answer
  • Which explanation best describes how to solve this problem?
    12·2 answers
  • You buy some living room furniture. The coffee table costs $189.99, the loveseat costs $249.95, the sofa costs $493.68, and 2 ch
    8·2 answers
  • What is the rule for 0.7, 1.7, 2.7, 3.7
    9·1 answer
  • Use the distributive property to rewrite the expression in factored form. <br> 15g−40
    9·2 answers
  • You have 32 cups of milk. You need 1.25 cups to make one serving of deep-fried chicken. How many servings can you make? Whole se
    8·2 answers
  • An airplane heads in the direction of N25°E at 325 mph. A tailwind is blowing in the direction N40°W at 50 mph. What is the actu
    6·1 answer
  • jack want to buy a coat that cost 74.95 the sales tax rate in his city 61/2% what is the total costfor the coat
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!