1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
3 years ago
11

Why did suffragettes split into two rival organizations (nwsa and awsa?

Business
1 answer:
abruzzese [7]3 years ago
5 0
This two women advocates groups for American women voters separated due to irreconcilable views on the <span>Fifteenth Amendment to the United States Constitution. NWSA will not support the Amendment if women vote is not included. AWSA, on the other hand, supported the  </span><span>Fifteenth Amendment also supports the secure vote for African American men, women's vote should not be included because it will endanger the Amendments approval in congress.</span>
You might be interested in
What is the inventory turnover ratio for ABC Corp. if cost of goods sold equals $5,000, current ratio equals 3, quick ratio equa
soldi70 [24.7K]

Answer:

Inventory turnover= 5.5 times

Explanation:

Current ratio is given as 3

Cost of goods sold = $5,000

Current assets = $1,800

Quick ratio= 1.5

Current ratio= current assets/ current liabilities

3= 1,800/ current liabilities

Current liabilities= 1,800/3

Current liabilities= $600

Quick ratio= Cash and Receivables/ Current liabilities

1.5= Cash and Receivables/600

Cash and Receivables= 600* 1.5= $900

Current asset= Cash and Receivables + Inventory

1,800= 900+ Inventory

Inventory= 1,800-900

Inventory= $900

Inventory turnover= Cost of goods sold/ Inventory

Inventory turnover= 5,000/900

Inventory turnover= 5.5 times

6 0
3 years ago
James Mfg. is currently operating at only 86 percent of fixed asset capacity. Fixed assets are $387,000. Current sales are $510,
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

wrtghtrehgergheghrth

Explanation:

4 0
3 years ago
The Southern Corporation manufactures a single product and has the following cost structure: Variable costs per unit: Production
Illusion [34]

Answer:

See below

Explanation:

The computation of carrying value on the balance sheet of the ending inventory of finished goods under variable costing is seen below;

Before that, we have to determine the unit cost

Unit fixed manufacturing overhead = $120,400 ÷ 6,020 units = $20

Then, the difference will be;

= Unit fixed manufacturing overhead × change in inventory in units

= $20 × (6,020 units - $5,920)

= $20 × 100 units

= $2,000 less than absorption costing

7 0
3 years ago
What limits specialization in the global economy?
abruzzese [7]
The answer is "trade barriers"
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On January 1, 2017, Bensen Company leased equipment to Flynn Corporation. The following information pertains to this lease.
IRINA_888 [86]

Answer:

Please see attachment

Explanation:

Please see attachment

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Johnny’s Drive-in pays its employees bi-weekly. The first payday of 2014 will be on January 3 and will compensate employees for
    13·1 answer
  • Which of the following is LEAST likely to be a reason for firms to form a cartel?
    14·1 answer
  • There are three ways in which the complexity increases as five or more parties simultaneously engage in negotiation.
    7·1 answer
  • An asset was purchased for $ 26 comma 000 on January​ 1, 2019. The​ asset's estimated useful life was five​ years, and its resid
    14·1 answer
  • Home Baked Bread Company hires Craig to sell the company's products in a certain area. Home Baked Bread agrees to pay Craig a sa
    12·1 answer
  • To join together against and have nothing to do with a person, business, nation, employer, or anything else in order to coerce o
    15·1 answer
  • Presented below is information for Headland Company.
    13·1 answer
  • Exeter Company acquires 35% of the voting stock of Fenton Corporation for $7,000,000 on January 1, 2020. At the time, the book v
    14·1 answer
  • Question 3
    6·1 answer
  • Which promotion mix element stimulates purchase directly through an incentive to buy, such as a coupon or rebate?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!