1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
11

At a supermarket in France, the price of apples is 2.50 euros per kilogram. Suppose the exchange rate is 1 euro =$1.34. Whoa is

the price of th apples in dollars per pound ?
Mathematics
1 answer:
kolezko [41]3 years ago
8 0
Here is the solution based on the given problem above:
2.5 euros = price of apples per kilo
1 euro = $1.34
$3.35 = price of apples per kilo
1 kilo = 2.2 pounds
Given that it is $3.35 per 2.2 pounds, so per pound, the price would be $0.66.
The correct answer would be $0.66/lb.

You might be interested in
14. Jabari has read 13 chapters of a 22-chapter book.<br> What percent of the chapters has she read?
Doss [256]

Jabari has read 59.09 percent of the chapters.

What is a percent?

A percentage is a figure or ratios that is stated as a portion of 100 in arithmetic. Although the abbreviations "pct.", "pct.", and frequently "pc" are also employed the percent symbol is most frequently used to indicate it. A percentage is a number without dimensions. It lacks a measuring system. The Latin phrase per centum, which states "hundred" or "by the hundred," is where the word "percent" originates. The Italian phrase percento, which means "for a hundred," gradually sqeezed to become the symbol for "percent." Per became frequently shortened to "p" and finally vanished completely. Two circles and a horizontal line made up the "cento," which is where the present "%" sign is from.

Jabari read 13 chapters out of 22

In percents = 13/22 x 100 percent

                    = 59.09 percent

To know more about percents, click on the link

brainly.com/question/1053881

#SPJ9

4 0
1 year ago
At the convenience store, a 12 pack of Dr. Pepper costs $3.96. How much does each can cost?​
AveGali [126]

Answer:

33 CENTS FOR EACH CAN

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me solve for x please it’s urgent
Lina20 [59]

Answer:

37.5

Step-by-step explanation:

16/46 = 20/(20+x)

or, 16(20+x) = 46×20

or, 320 + 16x = 920

or, 16x = 600

or, x = 600/16

x = 37.5

6 0
3 years ago
A bag of marbles contains 16 blue, 8 green, 9 red, 12 yellow and 5 black marbles. What is the probability of drawing a green mar
alexgriva [62]

Answer:

8/50

Step-by-step explanation:

you would take the number of that colored marble which in this case is green so now we have our numerator which is 8 next we are going to add all of the amount of numbers including the green and we get 50 and 50 is our denominator.

8 0
3 years ago
Diane has $1.85 in dimes and nickels. She has a total of 24 coins. How many of each kind does she have?
poizon [28]
<span>Let the nickels be x and the dimes be y
 x + y = 24
 5x + 10y = 185
 5x + 5y = 120
 5y = 65
 y=13
 x=11
 Answer: 11 nickels and 5 dimes</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me with this one question please its due in 20 minutes and I need help asap!
    9·2 answers
  • A student was to find the area of a circle. By mistake he used the value 3.41 instead of 3.14, the value of pi; his answer was c
    6·2 answers
  • What is 15x-4+20 into a decimal
    8·1 answer
  • 17. What is the perimeter of a square whose area in 196 square inches?
    5·1 answer
  • I need help hurry i really need help thx you to over helps me
    14·1 answer
  • Let 2? + 112 = 3<br>What values make an equivalent number sentence after completing the square?​
    9·1 answer
  • SOMEONE HELP ASAP PLEASE!
    9·1 answer
  • A store charges 7% sales tax. Which expression can be used to find the total cost of an item with a price of p? 0.07p 0.93p 1.07
    9·2 answers
  • Please help me!! Will give brainlyist
    15·1 answer
  • HELPPPPPPPPP<br> Which expression represents the area of the rectangle
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!