Answer:
- 1/2
Step-by-step explanation:
y2 - y1 / x2 - x1
0 - 3 / 4 - (-2)
-3 / 6
= -1/2
12 eggs = $3
8 eggs = (8÷12) × $3
hope this was helpful! :)
Step-by-step explanation:
220000/100=2200*0.49=789
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer:
1000(1/20000) +
300(2/20000) +
10(20/20000) +
=
1800/20000 = .09
Step-by-step explanation:
Each ticket purchased is expected to win 9 cents
Each ticket purchased cost 75 cents
If you interpret expected winnings per ticket to include the cost then each ticket is expected to lose 66 cents.