1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
11

Ab+ac-a²-bc ??????????????????​

Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
6 0
Answer: ab+a-b
ab+ac-a2
CLT( collect like terms)
ab+a2+ac-bc
ab+a-b.

Hope this is correct



You might be interested in
What is the slope of the line through (-2,3) and (4,0)? 4 3 (-2,3) (4,0) x -3 -2 -1 2 2 3 4 -1 -2 -3 4 O A. 2 B. O c. -2 O D. -
Lelechka [254]

Answer:

- 1/2

Step-by-step explanation:

y2 - y1 / x2 - x1

0 - 3 / 4 - (-2)

-3 / 6

= -1/2

4 0
3 years ago
If eggs cost $3 per dozen. how much would 8 eggs cost?
weeeeeb [17]
12 eggs = $3
8 eggs = (8÷12) × $3

hope this was helpful! :)
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
T j bought fire insurance for his pizza shop for 220,000 at an annual rate per $100 of .49 at the end of 10 months TJ cancelled
Nezavi [6.7K]

Step-by-step explanation:

220000/100=2200*0.49=789

4 0
3 years ago
At the market 5 light bulbs cost 9.85. How much do 7 light bulbs cost?
Leya [2.2K]
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a club is holding a raffle. Ten thousand tickets have been sold for $2 each. There will be a 1st prize of $3000, 3 second prizes
seropon [69]

Answer:

1000(1/20000) +

300(2/20000) +

10(20/20000) +

=

1800/20000 = .09

Step-by-step explanation:

Each ticket purchased is expected to win 9 cents

Each ticket purchased cost 75 cents

If you interpret expected winnings per ticket to include the cost then each ticket is expected to lose 66 cents.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please please help me
    11·1 answer
  • What is an equivalent fraction to 3/10
    11·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLYEST
    6·1 answer
  • What is the area of the rectangle?
    15·2 answers
  • Solve a + 14 < 20. solve 6 grade math​
    5·2 answers
  • Negative 7 square root of 12+(-3)subtracted by 8=
    5·2 answers
  • Complete the two-column proof.
    8·2 answers
  • Please help me with this
    15·1 answer
  • Find the area of the
    5·1 answer
  • Don't guess!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!