Answer:
Step-by-step explanation:
question
Answer: 1 
Step-by-step explanation:

Answer:
To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.
Thanks for your question.
Answer:
Step-by-step explanation:
we know that
The formula to calculate the depreciated value is equal to
where
V is the depreciated value
P is the original value
r is the rate of depreciation in decimal
x is Number of Time Periods
in this problem we have
substitute the values and solve for x
Apply log both sides
<h3>
Answer: 6 dollars per kilogram</h3>
=====================================================
Explanation:
The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5
The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram
------
If you wanted, you can think of it like this ratio
4.5 kg : 27 dollars
Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to
1 kg : 6 dollars