1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
3 years ago
7

convert the following logarithmic equation to the equivalent exponential equation. Use the caret (^) to enter exponents. y=ln x

Mathematics
1 answer:
GarryVolchara [31]3 years ago
5 0
1. To solve this problem, you need to remember that an exponential function has the following form:
 
 f(x)=a^x
 
 "a" is the base and "x" is the exponent.
 
 2. It is important to know that the logarithmic functions  and the exponential functionsare inverse. Then, you have:
 
 <span>y=ln x
</span> e^y=e^(lnx)
<span> e^y=x
 
 3. Therefore, the answer is:
</span> 
 x=
<span>e^y</span>
You might be interested in
Cheese sticks that were priced at "10 for 1 dollar are now "4 for 1 Dollar. Find each percent change. Find the percent increase
lina2011 [118]
Cheese sticks were 10. for dollar or 10 cents a piece (10/100 =.10 or 10 cents. now 4 for dollar or ,25 x 100 = 25 cents each (4/100). percent change

.25 - , 10 =.15
,15/,25 = .60
.60 x 100 = 60%
6 0
4 years ago
In a sale, a clothes shop reduces its prices by 30%.
ipn [44]

Answer:

$16.80

Step-by-step explanation:

30% of 24 and the answer is subtracted from $24

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 158 birds on the endangered species list in some year. this is 16 more than twice the number of reptiles on the list.
S_A_V [24]
Let the number of reptiles on endangered list be 'x'

2x + 16=158

2x=158-16

2x=142

x=71

So there are 71 reptiles on the endangered list
5 0
3 years ago
Kami bought 3 1/2 pounds of nectarines for $1.75 and 1 3/5 pounds of oranges for $0.60. Which fruit costs less per pound?
erastovalidia [21]
Nectarines would be the correct answer
6 0
4 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The endpoints of GE are located at G(-6,-4) , and E(4,8). Using slope-intercept form, write the equation of GE.
    13·1 answer
  • Lora's gymnastics class practices floor exercises every other day.The class practices on the balance beam every third day,and th
    11·1 answer
  • What does ‘x’ equal
    5·1 answer
  • I need help plz..... ☺
    10·2 answers
  • If f(x) = 2(3x - 5) when f(x) = 74, what is<br>the value of x?​
    12·2 answers
  • Determine whether the
    14·1 answer
  • What is the domain of the relation
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to this equation!!! Look at picture !! pls help !
    10·1 answer
  • Why is my brainly account not getting deleted even after a waiting long time?
    5·2 answers
  • On a nearby pond, black and white ducks are swimming in groups of three. James wants to find the experimental probability of two
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!