Answer:
one way is L times W (length times width)
Step-by-step explanation:
for example if you had 5ft. for length and 6ft. for width you would times the two to get you area
Answer:
Number of comic books is 75.
Original price of each comic book is 4$.
Step-by-step explanation:
The correct answer is D because you already have one side and one angle that are equal so you need one more side
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
(6,—6)
Step-by-step explanation:
Draw the points on a table. The answer will be (6,—6)