$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Does anybody know the answer
Answer: 17
Steps:
1. Plug in (3) into “x” of the g(x) equation:
g(3) = (3)^2 + 4
g(3) = 9 +4
g(3) = 13
2. Plug in g(3) value into “x” of the f(x) equation:
f(g(3)) = x + 4
f(g(3)) = 13 + 4
f(g(3)) = 17
Answer: 8 tons
Step-by-step explanation: