The items that describes what happens at the equilibrium price are:
Producers supply the exact goods that consumers buy.
Consumers have enough goods, at the given price.
Producers used their resources efficiently.
Equilibrium pricing is when the items demanded match the items supplied. When this happens, the demand and good available equal each other, hence, equilibrium. The pricing is exactly where it should be for consumers to want and purchase the good or service.
Answer:
9,400 units
Explanation:
The breakeven point is the number of units that must be sold for the company to make neither a loss nor a profit. A target profit is the net of the sales less the sum of the fixed and variable expenses. The contribution margin is the difference between the sales and variable cost.
Sales per unit = $210,000/7000 = $30
Variable cost per unit = $136,500/7000 = $19.50
Let the number of units to be sold to achieve the profit target be x
30x - 19.5x - 67200 = 31500
10.5x = 98700
x = 98700/10.5
x = 9,400 units
<span>Teamwork is a must necessary for any kind of business setup to grow. Salespeople have to build internal partnerships through teamwork by understanding the other team members and clarifying expectations. Fulfilling the commitments and focusing on little things too also help in achieving the goals. They must attend to the little things if they want to succeed.</span>
Answer:
Only going to dept for things you really need and have planned for
Answer:
Sticker price is the published tuition and fees whereas net price is what the student pays after financial aid (much lower than sticker price).
Hope this helped! :)