1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
9

Lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive

Mathematics
1 answer:
vampirchik [111]3 years ago
6 0

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

You might be interested in
A piece of wood is 1212 feet long, and a nail is 33 inches long. The piece of wood is how many times as long as the nail?
qaws [65]
36.7272727272727. I hope this helps.
6 0
3 years ago
PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST. Ms. Simmons is using sticky notes to write reminders to herself. Each sticky note is 5/6
Masja [62]

Answer:

5 square inches

Step-by-step explanation:

First, we need to find the area of one sticky note:

The formula is Lenth*Width

Area of one sticky note:

5/6*2/3=10/18

=5/9 square inches

Now, we find the area of 9 sticky notes:

5/9*9=5

5 square inches

Hope this helps! Have an amazing day!

7 0
3 years ago
Under his cell phone plan, Owen pays a flat cost of $67.50 per month and $4 per gigabyte. He wants to keep his bill at $71.90 pe
Agata [3.3K]

Answer:

1.1 gigabytes

Step-by-step explanation:

Let us represent:

The number of gigabytes = g

Under his cell phone plan, Owen pays a flat cost of $67.50 per month and $4 per gigabyte. He wants to keep his bill at $71.90 per month.

The Equation is given as:

$71.90 = $67.50 + $4 × g

71.90 = 67.50 + 4g

71.90 - 67.50 = 4g

4.4 = 4g

x = 4.4/4

x = 1.1 gigabytes

Therefore, the number of gigabytes of data Owen can use while staying within his budget is 1.1 gigabytes

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
$12.75 is what percent of $50?
hammer [34]
$12.75 is 25% of $50
7 0
3 years ago
More expression help!​
irga5000 [103]
Y=5s+8a+200 is the right answer pretty sure
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with this math problem please
    8·1 answer
  • Round 630,379,982 to the nearest hundred thousand
    8·2 answers
  • Nora made 15 gallons of lemonade for a community picnic.
    11·1 answer
  • Consider the exponent function f(x)=(15^x). what is the value of the growth factor or the function?
    7·1 answer
  • Point 4,6 is reflected across line y= X and then dilated by a factor of 1/2 using the origin as the center of dilation. What is
    6·1 answer
  • Alyssa plans to spend AT MOST $230.00 on a new wardrobe. The skirts x
    15·1 answer
  • Find the zeros of the function f(x) = 2x^2 - 10x + 7.9 to the nearest hundredth.
    9·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIST
    8·2 answers
  • Need help on this question thank you!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!