1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
9

Lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive

Mathematics
1 answer:
vampirchik [111]3 years ago
6 0

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

You might be interested in
I need help with this question please. Just fo first question ignore wording below. Only apart of a homework practice
Roman55 [17]

Given the function:

f(x) = x³ + 3x² - 4x + 5

The graph of the function is (taken f:

According to the graph above, the maximum and minimum are 18.13 and 3.87, respectively

3 0
1 year ago
I NEED HELP ASAP!!! <br> Find the area of the shaded polygons:
Alisiya [41]

<h2><u>PLEASE MARK BRAINLIEST!</u></h2>

Answer:

Sorry! We can't help you unless you attach a picture or more information. Please go back and edit your question, or re-post your question with added content. Thanks!

- sincerelynini

7 0
3 years ago
Hence find the value of x that satisfies the two equations y =
sammy [17]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

since y=5x/2-7, and y=4x/3

         so 5x/2-7=4x/3

              5x/2-4x/3= 7

              15x-8x/6=7

               7x/6=7

               x= 7*6/7= 6

5 0
2 years ago
How many pounds of each kind of candy (hard at $2 per pound, and soft at $4 per pound) must be mixed to
Reil [10]

Answer:

30 pounds of hard candy and 30 pouonds of soft candy

Step-by-step explanation:

$2 per pound added with $4 per pound would become $3 per pound

x pounds plus 60 - x pounds will add up to 60 pounds

(multiply the top with the bottom)

2x + 4x = 3(60)

6x = 180

x = 30

60 - 30 = 30

6 0
3 years ago
70 points !!! So try
Kazeer [188]

Answer:

1/ 5²

Step-by-step explanation:

= 5³ × 1/5⁵

= 125 × 1/5⁵

= 125/3125

= 1/25 or 1 / 5²

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • suppose you want to determine the distance d that light travels in h hours. the speed of light is approximatley 670,616,629 mile
    9·2 answers
  • What is the depth of the Indian Ocean rounded to the nearest thousand
    14·1 answer
  • If an item is originally priced at $50 and has a 4% sales tax, what is the final price that a person must pay?
    11·2 answers
  • Enter the division problem 15 ÷11 as a fraction.
    14·2 answers
  • What is e=mc^2 for m?
    6·1 answer
  • I need some help please :)​
    15·1 answer
  • Use the volume formula to find the volume of the prism.<br> 25<br> 2<br> 13<br> 4
    14·1 answer
  • Which graph represents a function?<br> 1 ty<br> 1y<br> 1y<br> o<br> Intro<br> Done
    14·1 answer
  • Please translate each algebraic expression to English phrase
    10·2 answers
  • Determine the value of y, if x is −8. y=x 2 +4
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!