1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
3 years ago
15

Subtract. 5/9-(3 1/3) Enter your answer, as a mixed number in simplest form, in the box.

Mathematics
1 answer:
Vaselesa [24]3 years ago
3 0

Answer:

-2\frac{7}{9}

Step-by-step explanation:

\frac{5}{9} - 3\frac{1}{3} = \frac{5}{9} - \frac{10}{3} = \frac{5}{9} - \frac{30}{9} = -\frac{25}{9} = -2\frac{7}{9}

I am joyous to assist you anytime.

You might be interested in
The average triglyceride level of adult males is 126 milligrams per deciliter. You want to determine whether the true mean male
crimeas [40]

Answer: The test statistic is 1.30 and the p-value is 0.1167.

Step-by-step explanation:

A test statistic is a random variable which is calculated from sample data and also used in a hypothesis test. It can also be used to know whether to reject the null hypothesis.

The test statistic is 1.30 and the p-value is 0.1167. The solution is attached below

7 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Crystal bowled two games for a total score of 202. Her score for the first game was 30 points less than the score of her first g
vlada-n [284]
X + x -30 = 2022x - 30 = 2022x = 232x =116 first game = 116second game = 116 - 30 = 86116 + 86 = 202 second game = 86
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The function a represents the cost of manufacturing product A, in hundreds of dollars, and the function b represents the cost of
PSYCHO15rus [73]

The answer is c)

Here’s why:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
14. Cookies call for 2.25 cups of flour for every .75 cups of brown sugar. How much sugar would be needed for a batch using 5 cu
Arte-miy333 [17]

Answer:

i think it would be 12.4 sugar needed for a batch

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I didn’t learn about this can you help me with this
    9·1 answer
  • A rectangle length was 4 feet longer than triple the length of it width
    8·1 answer
  • Determine the slope of the line that contains the points E(6,3) & F(-6,3).
    10·1 answer
  • Select the locations on the number line to plot the points 9/2 and −7/2 .
    5·2 answers
  • 3 ratios that equal to 14:28
    7·1 answer
  • If a sample mean is 37,which of the following is most likely the range of possible values that best describes an estimate for th
    15·2 answers
  • What are the names of the two angles? *
    15·1 answer
  • The sale price of every item in a store is 85% of its usual price. The usual price of a sweatshirt is $18, what is its sale pric
    10·1 answer
  • HELP DUE IN 10 MINS! Use the Pythagorean Theorem to solve for x.
    12·2 answers
  • Meteorology: The temperature is 8 degrees. It is expected to fall 5 degrees each hour for the next several hours. In how many ho
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!