25/30 divided by 5/5 = 5/6
5+6=11
6-5=1
answer=5/6
3/20 = 1.5/10 = 15/100
Hope this helps!
<h3>3 1/2 - 1 1/3 becomes</h3><h3>7/2 - 4/3 which becomes</h3><h3>21/6 - 8/6 = 13/6</h3><h3>13/6 = 2 1/6</h3><h3></h3><h3>ANSWER = 2 wholes 1/6</h3>
Answer:
C. Peaches
Step-by-step explanation:
To find the cost of each fruit per pound, divide the cost of the fruit by how many pounds of it there are.
Apples: $6 ÷ 6 = $1
Bananas: $4 ÷ 5 = $0.80
Peaches: $5 ÷ 4 = $1.25
Kiwis: $9 ÷ 6 = $1.50
The type of fruit that has a cost of $1.25 per pound is peaches.
Hope that helps.