1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
14

Pentagon ABCDE ~ Pentagon FGHIJ. If CD=14, DE=19, and IJ=42, what is the length of HI.

Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
5 0

It is going to be 41

You might be interested in
Tính đạo hàm của y=2x-1-căn3x-0
adoni [48]

Answer:

The derivative is

\frac{dy}{dx} = 2 -  \frac{2\sqrt3}{\sqrt x}\\

Step-by-step explanation:

The function is given by

y = 2x - 1 - \sqrt {3x}

Differentiate with respect to x, we get

\frac{dy}{dx} = 2 - 0 - \frac{2\sqrt3}{\sqrt x}\\\\\frac{dy}{dx} = 2 -  \frac{2\sqrt3}{\sqrt x}\\

7 0
3 years ago
Someone please help!! I’ll give brainliest!
snow_lady [41]

Answer:

1766.3

Step-by-step explanation:

V=4 /3πr^3

= 4/3(3.14)(7.5)^3

= 4/3(3.14)(421.88)

= 4/3(1324.69)

= 1766.25

= 1766.3

I hope this is right!

3 0
3 years ago
Determine the selling price and amount of increase of a $270 bicycle with a 24% markup.
Vlad1618 [11]
Take the answer you get from that and add it to 270. That is your answer.
7 0
3 years ago
26 is 34% of what number
Debora [2.8K]

26/24=x/10

26*100=x*24 (cross multiply)

2,600=34x  (divide)

x=76.47

therefore 26 is 34% of 76.47

6 0
3 years ago
Someone pls help me thanks
oksano4ka [1.4K]

Answer:

expression: 3(d+35)

simplified expression: 3d + 105

Step-by-step explanation:

The first drone costs d. This means the expression = d

The second drone costs d and an additional $35. Expression = d + 35

The third drone costs 3 times as much as the previous one. Expression = 3(d+35)

To simplify it, you just distribute. Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the probability that a point chosen inside the larger circle is not in the shaded region?
    8·1 answer
  • A plane is defined by two lines. What's the counterexample
    9·1 answer
  • Jan went grocery shopping and only bought items which had been marked down. The items she bought, along with their prices, can b
    5·2 answers
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • A coordinate grid is shown below: A coordinate grid from negative 2 to 0 to positive 2 is drawn. There are three grid lines betw
    7·1 answer
  • Please help, thanks if you do
    12·2 answers
  • What would be the angle for M
    7·1 answer
  • Please really need help on this please
    13·1 answer
  • An employee gets a signing bonus of $100 and is paid $25 per hour they work. Represent this scenario by writing an equation for
    7·2 answers
  • A school has 19 tables in the cafeteria. Each table seats 24 students. What is the greatest number of students that can be seate
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!