Answer:
Stock R more beta than Stock S = 4.2%
Explanation:
given data
Stock R beta = 1.8
Stock S beta = 0.75
expected rate of return = 9% = 0.09
risk-free rate = 5% = 0.05
solution
we get here Required Return
Required Return (Re) = risk-free rate + ( expected rate of return - risk-free rate ) beta ...........1
Required Return (Re) = 0.05 + ( 0.09 - 0.05 ) B
Required Return (Re) =
so here
Stock R = 0.05 + ( 0.09 - 0.05 ) 1.8
Stock R = 0.122 = 12.2 %
and
Stock S = 0.05 + ( 0.09 - 0.05 ) 0.75
Stock S = 0.08 = 8%
so here more risky stock is R and here less risky stock is S
Stock R is more beta than the Stock S.
Stock R more beta Stock S = 12.2 % - 8%
Stock R more beta Stock S = 4.2%
Answer:
A) The cost leadership strategy
Explanation:
Cost leadership is providing the service or supply of product without compromising the quality of service or product supplied.
In the given instance also, Maymart supplies goods without any decrease in quality standards that is goods are completely acceptable by customers, and that the goods are supplied at least price in the industry, this provides a competitive advantage to the company, by cost leadership.
As cost is least for consumer for same quality as demanded.
Answer:
$94.10 per unit
Explanation:
Total direct labor-hours 10,000
Total fixed manufacturing overhead cost $33,000
Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50
Job K332:
Number of units in the job 70
Total direct labor-hours 140
Direct materials $455
Direct labor cost $5,320
total variable overhead = $2.50 x 140 = $350
prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462
total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587
product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit
Answer:
<h2>True </h2>
<h3>hope it helped you sorry if i don't have explanations</h3>
Answer:
The correct answer is option B.
Explanation:
A firm sells a product in a purely competitive market.
The marginal cost of the product at the current output of 200 units is $4.00.
The average variable cost is $3.50.
The market price of the product is $3.00.
The market price is not covering the average variable cost. In this situation, the firm must be incurring losses. To minimize losses the firm should produce less than 1,000 units at the point where marginal cost is equal to market price and the average variable cost is being covered.