Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
6/25.2
Multiply both sides by 5 so 25.2 is a whole number:
30/126
and then simplify by dividing by 6:
5/21 which is equal to 0.2381.
Hope this helps :)
They could look at the length of the book and the size of the font to estimate the length of a book.
Answer:
r = 8
Step-by-step explanation:
V = π r^2 h so 383 = r^2 (6)
383 / 6 = r^2
64 = r^2 so
r = 8