1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
8

Please answer the question to the best of your ability.

Mathematics
1 answer:
nydimaria [60]3 years ago
7 0

Answer:

the answer is c.

Step-by-step explanation:

apply the rule of distributive property to check each of the options provided

You might be interested in
How does the measure of the pink inscribed angle compare with the measure of the blue intercepted arc? How do you know?
Goryan [66]

Answer:

The pink angle is half the angle subtended by the blue arc.

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for circle

Required

Compare the pink angle to the blue arc

Let the pink angle be x and the angle subtended by the blue arc be y.

So, we have:

x \to angle at circumference

y \to angle subtended by arc

The relationship between x and y is:

y =2x

Make x the subject

x = \frac{1}{2}y

7 0
2 years ago
Is 128 a square number
Kruka [31]
No because the square root of 128 is 11.3 which it not a whole number or in other words doesnt come out evenly
4 0
3 years ago
Sam divided a rectangle into 8 congruent
VMariaS [17]

Answer:

40cm²

Step-by-step explanation:

pretty sure bc there are 8 equal 5 cm² pieces meaning you multiply by 8 for the answer. 5•8=40. I think rofl

3 0
2 years ago
Anyone inbox me dear friends .​
Vladimir [108]

Sure, but what do you mean by that?

Its it like a question ot like what

4 0
3 years ago
Clark spent a total of $52 on a pair of shoes and a new jacket. The shoes cost $4 more than the jacket. Write a system of equati
lara [203]

Answer:

  • x+y=52
  • x-y=4
  • y=24

Step-by-step explanation:

The sum of the two costs is $52, so we can write ...

  x + y = 52

The shoes cost $4 more than the jacket, so we can write ...

  x - y = 4

These are your system of equations.

__

Subtract the second equation from the first:

  (x +y) -(x -y) = (52) -(4)

  2y = 48 . . . . . simplify

  y = 24 . . . . . . .divide by 2

The cost of the jacket is $24.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do i turn -187/2 into a decimal? :) thxs for helping if u do btw
    13·1 answer
  • A video game system and several games are sold for $ 576 The cost of the games is 3 times as much as the cost of the system. Fin
    15·1 answer
  • What is the formula for the volume of a hemisphere?
    8·1 answer
  • 21 is 75% of what amount
    13·2 answers
  • On Monday, Rachel bought company stock at a price of $39.60 per share. On Tuesday, the share price changed by -$2.35. On Wednesd
    9·2 answers
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • Help me<br> will give brain
    6·2 answers
  • A star is a swirling mass of dense gases powered by thermonuclear reactions. The great solar furnace transforms 7 million tons o
    9·1 answer
  • Which model shows two equal expressions when the value of x is 4?
    15·1 answer
  • if -9 is added to a number and the sum is doubled, the result is 11 less than the number. Find the number
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!