1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
15

Mrs. Thomas bought 4 gallons of gas. Her total cost was $6.76.

Mathematics
2 answers:
Verdich [7]3 years ago
6 0

Answer:

The cost of 1 gallon is 1.69

Step-by-step explanation:

its 1.69 because if you divide 6.76 by 4 gallons she would end up paying 1.69 for each gallon.

joja [24]3 years ago
3 0

4 gallons × y dollars/gallon=$6.76

4y=6.76

Divide both sides by 4

Y=$1.69

You might be interested in
Write two numbers that multiply to the value on top and add to the value on bottom.
Vladimir [108]

Answer:

7 x 6 = 42

7 + 6 = 13

Step-by-step explanation:

Math

8 0
3 years ago
Find the value of x in this polygon.
ExtremeBDS [4]

Answer:

68

Step-by-step explanation:

you have to add to 180 and 68+112=180

8 0
3 years ago
Which type of factoring is used to factor the following expression:<br> 2x^2 + 7x- 30
svetlana [45]

Answer:

 (2x - 5) • (x + 6)

7 0
3 years ago
Hard time with these type of problems, need help
amid [387]
Not sure I have had idea of what it is but I don’t wanna give u the wrong answer
4 0
3 years ago
What is the upper and lower bound of 0.82
MrRa [10]

Answer:

What ?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a number in powers-of-ten notation is written as just the number 10 and the exponent, what is assumed to be part of the numbe
    9·1 answer
  • A recipe for 1 apple pie calls for 6cups of sliced apples. How many cups of sliced apples are needed to make 4 apple pies?
    6·2 answers
  • S=(n-2) * 180. Solve for n.
    7·2 answers
  • Kevin gates flew at 18 miles per hour for 3 hours. Then at 15 miles per hour for 2 hours. How far did kevin gates fly in all?
    14·1 answer
  • If a square has a perimiter of 40 yards what is the length of one side of the square
    9·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Another word for inventor has to have 8 letters
    7·2 answers
  • A department store is having a clothing sale. If a $35.00 pair of pants has a discount tag of 20% off, what is the sale price?
    8·1 answer
  • Fisherman reported catching 10,30, and 80 rainbow trout.
    13·2 answers
  • Jenny peddled her bike 11 miles in 45 minutes. If she traveled at the same speed,how far would she travel in 225 minutes?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!