1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
10

John can type 45 words per min (45/min) he has to type a report for Mrs. Ramey that must be 2700 words. How many hours will it t

ake time to type the report?
Mathematics
1 answer:
Sav [38]3 years ago
5 0

Answer:

It will take 1 hour to type the report.

Step-by-step explanation:

The time that will take to John to type the report is:

\frac{1 min}{45 w}*2700 w = 60 min

Since we have 60 minutes in 1 hour, the time in hours is:

\frac{1 h}{60 min}*60min = 1 h

Therefore, it will take 1 hour to type the report.

I hope it helps you!

You might be interested in
In a parking garage the number of suv's is 40% greater than the number of automobiles. there are 98 suv's. how many automobiles
chubhunter [2.5K]
A=automobile S=SUV
0.4A+A=98 (to change a percent to a decimal you move the decimal point two places to the right)
1.4A=98 (I combined like terms)
A=70 (divided each side by 1.4)

3 0
3 years ago
It cost Mrs. Sapanaro $245 for her and 6 people to take a day-long guided of the everglades. How much does the guided tour cost
VARVARA [1.3K]
35$ each because 245 ÷7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me find Angle B
DENIUS [597]

Answer:

55 degrees

Step-by-step explanation:

180-95-30=55

6 0
3 years ago
Which expressions is equivalent -8.2-5
GuDViN [60]

Answer:

-13.2

Step-by-step explanation:

-8.2-5 essentially means that you just have to add 8.2 and 5. (disregard the signs for a moment) if you add them you get 13.2 as both of these number have a negative sign just add it and here's your answer

8 0
3 years ago
If only 4 of your 15 employees showed up for a shift; what percent of the
lys-0071 [83]

Answer: 26.6667%

Step-by-step explanation: :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Gavin bought 6.5 dozen carnations. He spent $68.25 on the flowers. How much did each flower cost? First, find the total number o
    12·1 answer
  • A graph with no breaks in it
    9·1 answer
  • True/False: Sound waves are produced by
    13·1 answer
  • I NEED HELP ASP PLZZZZZZ HELP MEH
    8·1 answer
  • 35x-12= -34x+710 answer fast too
    8·1 answer
  • Find the surface area of the prism.
    10·2 answers
  • The value of -7 + 24 = (-3)(2) is<br> -23<br> -11<br> 23<br> 11
    13·1 answer
  • The table below shows the height and the hand span of five students. What pattern of association best describes the relationship
    8·1 answer
  • 13 In 2010, Cool Game Corporation made a profit of $84.7 million.
    6·1 answer
  • A pack of five basic solid T-shirts costs $29.95 in a store. The sales tax where they are sold is 7.75%. What is the unit cost o
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!