1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Triss [41]
3 years ago
7

The table to the right displays the weight progress of a

Mathematics
2 answers:
Vikki [24]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is 6 pounds.

Step-by-step explanation:

I figured it out by getting it wrong

STatiana [176]3 years ago
7 0

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A cable service provider charges $40 per month for its basic package plus an additional $5.35 for each premium channel chosen. T
lakkis [162]
40/x represents the amount payed per month
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLEASE PLEASE
Ymorist [56]

Answer:

The value of x is 7 and y is 14.

Step-by-step explanation:

The steps are :

- 3x + y =  - 7 -  -  - (1)

y = x + 7 -  -  - (2)

(2)→(1)

- 3x + (x + 7) =  - 7 \\  - 3x + x + 7 =  - 7 \\  - 2x =  - 14 \\ x = 7

substitute \: x = 7 \:  \: into \:  \: (2)

y = 7 + 7 \\ y = 14

6 0
3 years ago
How to solve it? What is the result of this question
lesantik [10]
Remember the order of operations. 
Dividing fractions means multiplying a reciprocal. 
3÷1/3=3×3/1=9
9-9+1=1
1 is your answer. 
:)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an algebraic expression that Marshall can use to determine the total cost of buying a watermelon that weighs w pounds and
VMariaS [17]

Answer:

The answer is that the cost will be a total of: $142.05. That is $125.80 for Watermelon that weighs 185 lbs and $16.25 for 5 lbs of tomatoes.

Step-by-step explanation:

Given: Watermelons are .68 / lb and tomatoes are 3.25 / lb.

Let w = watermelon weight and tomato weight.

An equation would be:

.68w + 3.25t = Total cost

For 185 lb of Watermelon and 5 lbs of tomatoes:

.68(185) + 3.25(5) =

$125.80 + $16.25 = $142.05

3 0
2 years ago
What is the horizontal asymptote of the function given?
Virty [35]

Answer:

y=2

Step-by-step explanation: horizon shows where the dotted line crosses the y axis

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 5(h-4)=8?????????????????????
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to sqt 36/25? 6/25 5/6 6/5 36/25
    14·1 answer
  • I need help with both of these you’re supposed to solve by graphing?
    15·1 answer
  • Wich of rhe following representents the formula thst could be used to find the height of the cone
    7·1 answer
  • it took Peter 3 hours to drive to his friend in Connecticut when he was driving with the average speed 54 mph.Find the constant
    10·1 answer
  • Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $43 $61.05 15 gal 10 gal​
    6·1 answer
  • you bought 5 chocolate bars and 8 blow pops for $23.25 your sister bought 2 chocolate bars and 13 blow pops for 21.55 how much d
    5·1 answer
  • In the Iready lesson fund the sum of average monthly rainfalls please!
    10·1 answer
  • What is 68% as a fraction
    10·2 answers
  • Brainliest points whatever you want please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!