Answer:
im sorryi wish i was good at math
Explanation:
im failing math btw
Answer:
Find attached complete question:
The correct option is A,$ 746,200
Explanation:
The total standard costs for the whole items of inventory completed in the month of July is the sum of the beginning balance of inventory plus direct materials costs, direct labor cost as well as manufacturing overhead cost applied.
Total cost of completed units=$44,100+$564,900+$195,300+$315,000=$ 1,119,300.00
standard cost per unit=$1,119,300.00/21000=$53.3
Cost of goods sold(unadjusted)=$53.3
*14,000=$ 746,200.00
Distillation is a process that can separate a mixture, composed of two or more components, by using selective evaporation and condensation. In this process is important to have the components with different boiling points, otherwise it's not possible to separate.
That means, that a good separation can be achieved if the boiling points have a large difference.
I think it’s Alex since he has the lowest salary so it’d be harder for him to pay the tax
Answer:
Medium of Exchange
Explanation:
The main function that distinguishes money from other assets is that everybody accept the money as a medium of exchange, either for our job or to buy things that we are interested.
Always through history the main function of money was to be a medium of exchange because at the begining money didn't exist so you needed to use different things, first salt, then precious metal and today money as we know.