1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
2 years ago
5

suppose a car is traveling southwest on king avenue and turns left onto 3rd street. what is the measure of the angle created by

the cars turning? explain your answer.

Mathematics
1 answer:
dem82 [27]2 years ago
4 0

Answer: The angle is 105 degrees. This angle along with the 75 degree angle make a straight line , 180-75 = 105 degrees

You might be interested in
A recipe for trail mix calls for 50 grams of almonds for every 2 cups of oats. The line represents the relationship between the
AnnyKZ [126]

Answer: for every 1 cups of oats there are 25 grams of almonds

Step-by-step explanation:

u would divide 50 by 2 and divide 2 by 2

3 0
2 years ago
Arthur has a balance of $2330 on his credit card, which he plans to pay off by
dybincka [34]

Answer:

C. $80

Step-by-step explanation:

A. $70

B. $65

C. $80

D. $75

When he pays $70 monthly

Number of months = $2330 / $70

= 33.3 months

When he pays $65 monthly

Number of months = $2330 / $65

= 35.9 months

When he pays $80 monthly

Number of months = $2330 / $80

= 29.1 months

When he pays $75 monthly

Number of months = $2330 / $75

= 31.1 months

The monthly amounts that will allow Arthur to pay off his balance the fastest is $80 per month

6 0
2 years ago
Find the area of the figure
lukranit [14]

Answer:

90 inches squared

Step-by-step explanation:

To do this you would first find the area of the 2 triangles shown on the side so we would do 5 times 2 divided by 2 since that is how we solve this problem so we would get 5 inches squared for the 2 triangles then we would find the area of the square which is 100 since it is a 10 by 10 then you would subtract 5+5 by 100 which is 90 so 90 inches squared would be the answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello please help i’ll give brainliest
Alborosie

Answer:

its d

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​
Genrish500 [490]

The unit price of canned corn is $0.14

14 ounces = $1.96

1 ounce = 1.96 / 14

= 0.14

3 0
1 year ago
Other questions:
  • A group of students are meeting in the cafeteria. 70 students have already arrived. This is 35% of the group. How many are in th
    8·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bx%7D%7Bx%2B1%7D" id="TexFormula1" title="\frac{x}{x+1}" alt="\frac{x}{x+1}" align="a
    7·1 answer
  • Explain how to simplify radical expressions without variables
    6·2 answers
  • How can you rewrite 3(2-b) using the distributive property?
    5·2 answers
  • Which system below has no solution?
    8·1 answer
  • 3-Escribe el nombre de los elementos del cuadrilátero​
    12·1 answer
  • 3( + 4) + 8 = —3<br> solve
    15·1 answer
  • Consider an obtuse triangle with two angles measuring 95°. What must be true?
    6·2 answers
  • Select all ratios equivalent to 5:2<br><br> A) 25:10<br> B) 10:4<br> C) 4:1
    8·2 answers
  • Determine the equation of the line that passes through the point (7, -23)and is perpendicular to the line y=1/3x-6Enter your ans
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!