1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
3 years ago
14

3 pounds of steak costs $21. What is the unit rate for the steak

Mathematics
2 answers:
Drupady [299]3 years ago
7 0

Answer:

Unit rate for the stake is 7$.

Step-by-step explanation:

You can do a chart to help you.

Steak : Cost

3        :   $21

2        :   $14

1         :   $7     Here's your unit rate.

I hope this helps :)

Katyanochek1 [597]3 years ago
5 0
$21 for 3 pounds of steak the rate would be 7 because 21/3= 7
You might be interested in
Evaluate [-1 -(-3) ] × (-4)​
7nadin3 [17]

Answer:

the answer is -8.

Step-by-step explanation:

hope this helps!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write 1 1/3 as a percent
Assoli18 [71]

Answer:

1.3

Step-by-step explanation:

⅓ put into to decimal form is a repeating decimal

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Kevin has 14 buttermilks how many buttermilk is he need to make a pancakes7​
Luda [366]

Answer:

dont know redo the question

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Choose the correct simplification of f^9 h^23/f^3 h^17
Tanzania [10]

Answer:

f6h40

Step-by-step explanation:

Step  1  :

           h23

Simplify   ———

           f3  

Equation at the end of step  1  :

         h23

 ((f9) • ———) • h17

         f3  

Step  2  :

Multiplying exponential expressions :

2.1    h23 multiplied by h17 = h(23 + 17) = h40

Final result :

 f6h40

4 0
2 years ago
Use table of square to evaluate 6250²÷0.1750²
Hunter-Best [27]

Answer:

1275510204.08

Step-by-step explanation:

please first take square and then division

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the following equation:
    12·1 answer
  • The expression below is scientific notation for what number
    10·2 answers
  • Kaylah has 25 bags of candy.Kevin gave her 3 times as many bags of candy she has .How much candy does Kaylah have?Fill out the b
    10·1 answer
  • Katherine rents a bike for a day of sightseeing. The
    11·1 answer
  • How long is the cable
    5·1 answer
  • What is the measure, in degrees of angle X?
    8·1 answer
  • What is the missing side length of the triangle? a=5 and b=5 what is c?
    5·1 answer
  • Please help ill do anything and no links
    8·2 answers
  • What is the simplest form of the numerical expression 5+16/4-2^3 ?
    14·1 answer
  • I need help pleaseeeee
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!