1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
3 years ago
12

If you have an 81 for your 9 weeks grade but make a 70 on your exam whats going to be your final grade?

Mathematics
1 answer:
Ivan3 years ago
4 0
To do this you need the mean.
(81*9+70)/10 that is the mean equation.
Solve.
(799)/10
79.9
79.9% Will be your grade or a C
You might be interested in
Will give brainliest
Rashid [163]

Answer:

thanks for the points ily

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 1924, the tempature in Fairfield, Montana, dropped from 63 degrees to 21 in 12 hour. What was the average hourly change in te
Drupady [299]
Find the change
the change is 63-21=42
42 degrees in 12 hours
we want to find xdegrees/1hour
42/12=3.5 degrees per hour
8 0
3 years ago
The map of a walking trail is drawn on a coordinate grid with three points of interest. The trail starts at R(−2, 4) and goes to
Bogdan [553]
Length from R(-2, 4) to S(3, 4) is sqrt((3 - (-2))^2 + (4 - 4)^2) = sqrt(5)^2 = 5 units

Length from S(3, 4) to T(3, -1) is sqrt((3 - 3)^2 + (-1 - 4)^2) = sqrt(-5)^2 = 5 units

Therefore, total length = 5 + 5 = 10 units.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The weights (in ounces) of 14 different apples are shown below. Find Q 3. 5.7 5.5 4.7 4.4 6.8 5.7 5.5 6.9 6.0 4.4 5.7 6.9 4.4 4.
elena55 [62]
I Think 5.7 I’m Not Sure
6 0
3 years ago
What is simplest form? Explain to me.
Natali5045456 [20]

Answer: The simplest form of a fraction is when the numerator and denominator of the fraction are relatively prime, which means that the numerator and denominator have no common factor.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2
    10·2 answers
  • Convert: 90 kilograms to pounds 198.4 1,984 19,840 198,400
    14·2 answers
  • A particular style of jacket costs the retailer $85 per jacket. At what price should the retailer mark them so he can sell them
    11·1 answer
  • WRITE IN STANDARD FORM. <br><br><br> 3z - 9z^3 - 8z^5 + 2z^2
    6·2 answers
  • How many one and one-sixths are in five and five-sixth
    10·2 answers
  • What is half of 5 3/4?
    7·1 answer
  • Please help, and show me how you got the answer because i have to show for the answer thank you ❤️
    6·1 answer
  • 15 points!
    11·1 answer
  • What is the value of x in this proportion?
    6·1 answer
  • find the area of a regular hexagon with an apothem 10.4 yards long and a side 12 yards long round your answer to the nearest 10t
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!