It would be B. because it's just 7 times 1.5
Find the cost for one ticket for the science center.
36.75 ÷ 3 = 12.25
Multiply the product with 12 to get the cost of 12 tickets.
12.25 × 12 = 147
Find the cost of 1 zoo ticket.
51 ÷ 4 = 12.75
Find the cost of 12 tickets by multiplying the product and 12
12.75 × 12 = $153
12 Science Center Tickets cost $147
12 zoo tickets cost $153
The Zoo costs more than the Science Center.
To find out how much more the Zoo costed, subtract 147 from 153.
153 - 147 = 6
The zoo only costs $6 more for 12 students.
So, you're answers are Zoo and $6
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:
248 miles
Step-by-step explanation:
we know that
After 3.5 hours ,Pasha had traveled 217 miles
so
using proportion
Find out how many miles she will have traveled after 4 hours

Answer:
They are complementary angles.
Step-by-step explanation:
The sum of their measurements equals 90 degrees.