1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Iteru [2.4K]
3 years ago
15

Juli use 12 ounces of cheese in her potato soup recipe her recipe yield 8 in Juli needs enough for 20 servings how many pounds o

f cheese will she need
Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]3 years ago
8 0
Juli will need 1.875 pounds of cheese. 1.9 if rounding up. 
There are 16 ounces in a pound.
20/8=2.5
2.5*12=30
30/16=1.875

Hope this helps. 
You might be interested in
The cashier at Alexanders Market put 2 boxes of cereal, 2 jars of peanut butter, 3 cans of tuna fish and 5 cans of cat food into
Andrei [34K]

Answer:

23 1/2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find 100,000 more than 3,489,234.
EastWind [94]

Answer:

The answer is 3,589,234

Step-by-step explanation:

Because it basically means addition meaning you just have to add it 3,489,234 + 100,000 gives you the answer

7 0
3 years ago
State all integer values of x in the interval (-3, 3] that satisfy the following
Galina-37 [17]

(-3,3] is an interval which means that -3 and 3 are not inclusive of the values of x -5/3.

We have given

-3x+4 > 9

Required values of x.

State the values of x within -3 and 3.

subtract 4 from both sides,

-3x+4-4>9-4

<h3>What is the meaning of like terms?</h3>

like terms are terms that have the same variables and powers. The coefficients do not need to match.

Collect Like Terms

-3x > 5

(-3x)(-1)   <   5(-1)

3x  <  -5

Divide both sides by 3

3x/3 < -5/3

x    <   -5/3

(-3,3] is an interval which means that -3 and 3 are not inclusive of the values of x is -5/3.

To learn more about the interval visit:

brainly.com/question/12221823

#SPJ1

3 0
2 years ago
$55 per gallon. 1 gallon covers 100sqft. What is the price per sqft?
marta [7]

the price is 0.55$ per square foot

Step-by-step explanation:

We can solve the problem by using the rule of three.

In fact, we know that:

1 gallon covers an area of 100 ft^2

While the price per gallon is

$55 per gallon

This means that the price per 100 ft^2 is $55, since 1 gallon cover 100 ft^2

Therefore, to find the price per square foot, we can write

\frac{55}{100}=\frac{x}{1}

WHere x is the price per square foot. Solving for x,

x=\frac{55}{100}=0.55\$

So, the price is 0.55$ per square foot.

Learn more about problems with price:

brainly.com/question/4479991

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
What 5+5=10 5+23#qrka
jolli1 [7]
5+23= 28 .........................
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Expression is equivalent to 5(6x+3y)
    12·2 answers
  • Point D(-1, 5) is reflected across the x-axis. Which statements about D' are true?
    6·1 answer
  • Is fl oz bigger or less than pt
    6·1 answer
  • What is -13 7/12 + 2 1/2
    7·1 answer
  • Write a number in which the digit 8 is ten times the value of the digit 8 in 4.381
    14·1 answer
  • A bag contains balls numbered 1 to 20 if one is chosen at random what is the probability that it is prime
    10·1 answer
  • Estimate and then find the value.<br> 45,846 + 32,185 =
    6·2 answers
  • Solve for x if 2(5x + 2)^2 = 48
    10·2 answers
  • Could triangle ABC be congruent to ADC by SSS? Explain
    6·2 answers
  • Use a table of values to graph the function ƒ(x) = |x + 2| – 1. Select the correct graph below.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!