1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
2 years ago
5

Ashley and Kristin are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls

of shiny wrapping paper. Ashley sold 4 rolls of plain wrapping paper and 3 rolls of shiny wrapping paper for a total of $68. Kristin sold 9 rolls of plain wrapping paper and 2 rolls of shiny wrapping paper for a total of $77. What is the cost each of one roll of plain wrapping paper and one roll of shiny wrapping paper?
Mathematics
1 answer:
rodikova [14]2 years ago
5 0

The cost of one roll of plain wrapping paper is $5 and one roll of shiny wrapping paper costs $16.

Step-by-step explanation:

Step 1; Assume that the cost of one roll of plain wrapping paper is $x and a roll of shiny wrapping paper costs $y. so we have the following equations from the given data

4x + 3y = 68, take this as equation 1.

9x + 2y = 77, take this as equation 2

Step 2; We multiply equation 1 with 2 and equation 2 with 3 so we can cancel out the variable y in both equations. By doing this we get

8x + 6y = 136, take this as equation 3,

9x + 2y = 77, this is equation 4.

If we subtract 4 from 3, we cancel out the y variable and can calculate the value of x.

-19x = -103 , x = \frac{-95}{-19} = 5.

Step 3; Substituting this value of x in any of the previous equations we will get x's value. Here this value of y is substituted in equation 1.

4 (5) + 3y = 68, 20 + 3y = 68 , 3y = 48, y= 16.

So we have x = $5 and y = $16.

You might be interested in
Steve wants to buy a new music player. The player he wants costs $279.95. The city he lives charges a 5% sales tax, so for every
Yakvenalex [24]

Ultimately, the question is "What is 5% of $279.95?"

To answer this, multiply 279.95 by 5%, or 0.05 which is 5% in decimal form.

6 0
2 years ago
There are a total of 100 balloons. If the ratio of yellow balloons to blue balloons is 8 to 12, how many of them are yellow
Ivanshal [37]
If you have 8 yellow balloons for every 12 blue balloons, then if you have 20 balloons in total, 8 out of 20 of those balloons will be yellow. Then you can set up this ratio:

\frac{8yellow}{20total} = \frac{Xyellow}{100total}

Then, you can use either cross multiplication or multiply the numerator and denominator by the same number to help solve for x. Personally, I prefer cross multiplication, so that's what I'll show you here:

\frac{8yellow}{20total} = \frac{Xyellow}{100total} \\ 8yellow*100total=20total*Xyellow

Finally, solve for x:

8yellow*100total=20total*Xyellow \\ 8*100=20*x \\ 800=20x \\ 800/20=20x/20 \\ x=40yellow

If you had 100 balloons, you will have 40 yellow balloons.

Hope this helps!!
6 0
2 years ago
Factorise p^2 + q^2 +5(p^2 + q^2)​
Vinvika [58]

Step-by-step explanation:

p² + q² + 5(p² + q²)

= 1(p² + q²) + 5(p² + q²)

= (1 + 5)(p² + q²)

= 6(p² + q²).

5 0
2 years ago
9.<br> The cost of 20 litres of petrol is £18<br> Work out the cost of 1 litre of petrol.
yulyashka [42]

Answer:

20 x 1 / 18= 1.11

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answerr this. Will also give branliest. helpp
il63 [147K]

Answer:

Angles 1 and 9 are corresponding angles

2 and 3 same side interior angles

8 and 12 are OTHER

6 and 12 are alternate interior

1 and 2 are linear pairs

15 and 11 are alternate interior

8 and 9 are same side interior

2 and 4 are corresponding

Step-by-step explanation:

Use the graph!

Brainliest??Hope it helped!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 96 ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate fo
    6·2 answers
  • Numbers like -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3 are called
    8·1 answer
  • I would l me to know the answer to number 4
    10·1 answer
  • Write down the next two terms in this number pattern<br>2, 5, 9, 14, 20,0​
    10·1 answer
  • What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the equation 8 x minus 2 y = 5?
    5·1 answer
  • I need help please with linear function
    8·1 answer
  • A back contains 120 marbles some are red and the rest are black They are 19 red marbles for every black marble How many red marb
    6·1 answer
  • Tom can inflate 20 basketballs in 16 minutes . He concludes that if the total number of basketballs he can inflate, b, is propor
    9·1 answer
  • How many soutions does this equation have?
    9·2 answers
  • 7. The bake sale raised $100. If each candy sold cost $0.50, how many candies were sold?​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!