Answer:
jadas practice time is 168 minutes or 2 hours 48 minutes. Diegos practice time is 235 minutes or 3 hours 55minutes hope this helps! have a nice day and good luck with your test!
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is d
Step-by-step explanation:
so for one do y-intercept has to be at (0,25) so we can eliminate answer choices B and C
the reason why it is not a is because a is moving out of constant rate of 25 when it needs to be moving at a constant rate like 10 D is the answer because it's moving at a constant rate of 10 and it has a y intercept of (0,25)
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that two fair dice are rolled 3 times and the sum of the numbers that come up is recorded.
a) The sum is 4 on each of the three rolls.
(1,3) (2,2) (3,1) HEnce for one throw prob = 3/36 =1/12
Prob for getting same sum 4 in 3 rolls = 
(since each trial is independent)
b) Prob sum =4 in exactly 2 rolls
=
=
The only thing you should do is to multiply 7 by 2x and 10.
so you will have: (7*2x) + (7*10) = 14x + 70 :)))
i hope this is helpful
have a nice day