1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
2 years ago
12

Andre hit a golf ball from the ground and its movement follows the equation hbracket(t)=-16sup(t,2)+44t, where t is the time in

seconds, and hbracket(t) is the height of the ball at a given time t. Find the time that it took the golf ball to hit the ground again correct to two decimal places.
Mathematics
1 answer:
Natasha2012 [34]2 years ago
4 0

Answer: the golf ball with hit the ground again after 2.75 seconds

Step-by-step explanation:

The movement of the golf ball from the ground follows the equation h(t)=-16t^2+44t,

where t is the time in seconds, and h(t) is the height of the ball at a given time t

By the time the golf ball hit the ground, the height from the ground would be zero. This means that we would equate the quadratic equation to zero. It becomes

-16t^2+44t = 0

Dividing both sides by t

16t^2/t = 44t/t

16t = 44

t = 44/16

t = 2.75

You might be interested in
The cost of 4 cookies, 6 doughnuts, and 3 boxes of doughnut holes is $8.15. The cost of 2 cookies, 3 doughnuts, and 4 boxes of d
Naddika [18.5K]

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

This can best be determined using a set of linear equations that are solved simultaneously.

This pair of linear equations may be solved simultaneously by using the elimination method. This will involve ensuring that the coefficient of one of the unknown variables is the same in both equations.

Let the cost of a cookie be c, cost of a doughnut be d and that of a box of doughnut hole be h then if cost of 4 cookies, 6 doughnuts, and 3 boxes of doughnut holes is $8.15, we have

4a + 6d + 3h = 8.15

and the cost of 2 cookies, 3 doughnuts, and 4 boxes of doughnuts holes is $7.20 then

2a + 3d + 4h = 7.20

Dividing the first by 2

2a + 3d + 1.5h = 4.075

subtracting from the second equation

2.5h = 3.125

h = 1.25

The cost of a box of doughnut holes is $1.25

5 0
2 years ago
In order to estimate the mean amount of time computer users spend on the internet each month. How many computer users must be su
evablogger [386]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that confidence level is 95% and sample mean is within 10 minutes of the population mean.  i.e. margin of error = 10

Std deviation of population= 211 minutes

Margin of error = Z critical * std error

Std error = sigma/sq rt n = \frac{211}{\sqrt{n} }

Hence we have

\frac{211}{\sqrt{n} }\frac{211}{\sqrt{n} }*1.9641.356\\n>1710

The minimum sample size is 1710

a) There may not be 1,809 computer users to survey

4 0
2 years ago
The correlation coefficient for the ages of drivers in a driver safety class and the number of traffic violations they have rece
Doss [256]
A correlation coefficient is always a value in between -1 and 1
The closest a coefficient to -1, the correlation is a strong negative correlation
The closest a coefficient to 1, the correlation is a strong positive correlation
The closest a coefficient to 0, there is no correlation at all

The coefficient -0.61 shows a strong negative correlation
This means that the relationship between the age and the violation is an inverse relationship; as age increases, violation decreases

Answer: option C
7 0
2 years ago
Subtract five from three times a number and the result is equal to the number plus five. find the number.
allsm [11]
3(x)-5=x+5
3x=-5+5+x
3x=x
0=x
because 3x=x is basically would make each part into 0 which would end up the same. 
6 0
3 years ago
Mhmhmhmhmhmhmhmhmhmhmhmh
yarga [219]

Answer:

3.59

Step-by-step explanation:

-×-=+

-2.31+5.9

=3.59

please like and Mark as brainliest

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Show ur work will give braniest
    6·1 answer
  • Crons
    15·1 answer
  • A 9-pound bag of dog food costs $40, and a 20-pound bag of dog food costs $85. Which bag is the better buy?
    14·1 answer
  • Which value of a from the set {16, 18, 20, 22} makes the equation<br> 2(42 - a) = 48 true?
    15·1 answer
  • This is the question.
    7·1 answer
  • Megan's family paid $45.00 for 5 tickets to the country fair. Each ticket costs the same amount. What was the cost per ticket?
    7·1 answer
  • Find the best buy (based on price per unit) for cereal.
    8·1 answer
  • In circle A below, ∠BAE ≅ ∠DAC.
    6·2 answers
  • Help I don’t know the answer
    13·2 answers
  • Find the area of the triangle.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!