1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
It’s a frequency table, you find the middle number from the prices of mail received and you would multiply it. Not sure what with but if you search on Google Frequency tables there should be a good explanation.
Hope this helped you!
To solve this, first we calculate all the total cost of
the items that is:
total cost = $14.96 + $19.87 + $5.37
total cost = $40.20
So we see that the actual cost is similar with the
estimate so his calculation is reasonable.
Answer:
3 more than
Step-by-step explanation:
Hope this correct and Your welcome