1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
10

If Elsa makes 210 snowmen and Anna melts 50 of them how many does they have left ?

Mathematics
2 answers:
Leona [35]3 years ago
6 0

Answer:

210 - 50 = 160

There will be 160 snowmen.

Step-by-step explanation:

creativ13 [48]3 years ago
5 0
Elsa and Anna will have 160 snowmen left.
210-59=160
You might be interested in
What are some examples if irratinal numbers
Ivan
Pi aka 3.14 is a very commonly know irrational number
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I just cant remember how to do these ones. been so long<br><br>Solve 2x – 5 = 7​
TEA [102]

Answer:

2x=7+5

2x=12

X=12/2=6

Kskwkjxu

8 0
2 years ago
The population of a town grows at a rate proportional to the population present at time t. The initial population of 500 increas
pantera1 [17]

Answer:

974

Step-by-step explanation:

Initial × Increase percentage ^ Time

500 × (1 + 10%)^(70/10)

500 × 1.1^7

= 974.36

The population of the town in 70 years will be 974.

5 0
3 years ago
Which statements are true regarding undefinable terms in geometry? Check all that apply.
Vanyuwa [196]
I do not have your choices but all the statements that I can think of is the following: A point in the x,y form has two dimensions, a plane has a definite beginning and end, the line has one dimension or length, and finally a point consists of an infinite set of the lines  <span />
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The coordinates of the vertices of a triangle are 2,3 5,1 and 6,4 after one reflection the coordinates of the vertices of the tr
VikaD [51]

Answer:

it is being reflected by the x axis

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Whitney rented an apartment for $11,600 for the first year she lived in the apartment. Each year after that the price for the ap
    14·1 answer
  • What is −20÷4/5<br> ?<br><br> −25<br><br> −16<br> −116<br> −125
    11·1 answer
  • Choose the point slope form of the equation below that represents the line that passes through the points (-3, 2) and (2, 1)
    10·1 answer
  • I need help with this math problem
    11·1 answer
  • 1. Look for a pattern in the first three equations. Then, fill in the missing numbers in the rest of the
    5·1 answer
  • Help me with this 30 points
    14·2 answers
  • Jodi has two bank accounts. Her parents started Account A for her. It currently has $100 in it, and Jodi deposits $20 into it ea
    15·1 answer
  • У
    12·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • During a store's opening month, they sold 925 DVD's and 507 Blu-ray discs. Each month thereafter, the number of DVD's sold per m
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!