1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
10

I have been stuck with this question can someone help me on 10

Mathematics
2 answers:
Softa [21]3 years ago
7 0
<span>10.SHOPPING
 So what you want to do is divide the cost by the amount of juice boxes you're getting, so for the first one you want to divide 1.09/3 to get the cost for one box of juice, then for the second 4.39/12 and 8.79/24 to see which is the lowest price per box.</span>1.09/3=0.36333333333 rounded to 0.364.39/12=<span>0.36583333333 rounded to 0.37
</span>8.79/24=<span>0.36625 rounded to 0.37
</span><span>The answer is the pack of 3 boxes of juice because it is the cheapest price because its 0.36 while the other two are 0.37.</span>


inn [45]3 years ago
4 0
Work:

A 12-pack of boxes is 4 3-pack of boxes, I found this by dividing 12 by 3. 

A 24-pack of boxes is 2 12-pack of boxes, found by dividing 24 by 12.

A 24-pack of boxes is 8 3-pack of boxes, found by dividing 24 by 3 or by multiplying the two previous together (sometimes may not work)
Multiply 
$1.09 × 4 

That gets you to $4.36, which is less than the price of a 12-pack of boxes.

Then, multiply
$4.39 × 2

That gets you $8.78, which is less than a 24-pack of boxes.

Finally, multiply
$1.09 × 8

That gets you $8.72, which is less than a 24-pack of boxes.

Answer:

The best to buy is the 3-pack of boxes of juice, because it is cheaper when buying multiple of the 3-packs than it is to buy one or more of the 12-pack or 24-pack.

Hope this helps anyone with the question.
You might be interested in
You earned $23.10. You would like to buy some new T-shirts. Estimate the number of T-shirts you can buy if each one costs $5.75.
nika2105 [10]
5 shirts and still have 10 cents extra.
7 0
3 years ago
A N O T H E R O N E
guapka [62]

Answer:

ksajcsxkb asljbas akajs

Step-by-step explanation: sxakn skdj

4 0
3 years ago
Please help thank you very much
-BARSIC- [3]
Hello!

The answer is 34°

Hope this helps!
7 0
3 years ago
In Abbys office there are 42 men. The ratio of men to women in the office is 7.5. How many women are in the office?
natima [27]
Solution to this question is, first we need to change the ratio of men to women is 7:5 y = 42y/x = 7/5
5y = 7xx = 5y/7x = (5 * 42)/ 7x = 30
The number of women in the office is 30.The answer is 30.
7 0
3 years ago
Tyler needs at least $205 for a new video game system. He has already saves $30. He earns $7 an hour at his job. Write and solve
azamat
Amount needed=earned+already have
205=earned+30
earned=7 times number of hours=7h

205≤7h+30
we used the less than or equal to because he needs at least 205, means 205 or greater must be earned


205≤7h+30
minus 30 both sides
175≤7h
divide both sides by 7
25≤h
needs to work at least 25 hours
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A drawer contains 19 black socks and 19 white socks. If the light is off and Matt reaches into the drawer to get his​ socks, wha
    6·1 answer
  • Hearts come off an assembly line in mixed colors.
    12·1 answer
  • What is the sum of 4.5 + 3.2 + (-7.5)
    5·1 answer
  • Solve the system of equations:
    6·1 answer
  • The picture is up there thank you:))
    13·1 answer
  • A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to the selling price of each widget, x, by the
    14·1 answer
  • Two of the angles in a triangle measure 53 degrees and 20 degrees. What must be the measure of the third angle
    10·1 answer
  • What is the geometric mean of 18 and 49
    12·2 answers
  • Does anyone know how to do this
    10·1 answer
  • The figure below is a scale drawing of an office courtyard using the scale 1 centimeter = 4 feet.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!