1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
const2013 [10]
3 years ago
5

What is the difference? Write the difference. 8-2=6

Mathematics
2 answers:
kykrilka [37]3 years ago
8 0
In 8-2=6, 6 is the difference.
guajiro [1.7K]3 years ago
7 0
The difference is 6 because it is what we get when we subtract 8 and 2.

Final answer: 6
You might be interested in
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
Which equation is equivalent to the equation 6x+9=12? A: x + 9 = 6 B: 2 x + 3 = 4 C: 3 x + 9 = 6 D: 6 x + 12 = 9
Pachacha [2.7K]

Answer: B

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the geometric mean of 5 and 8?
Lisa [10]

Answer:

About 6.325.

Step-by-step explanation:

The geometric mean between two numbers is the smaller number multiplied by the square root of the quotient of the two numbers. In this case, the square root of 8/5 multiplied by 5 is about 6.325. Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 1.49 for 10
kap26 [50]

If you mean it costs $1.49 to buy 10 items, then the unit rate is $0.15 or 15 cents

This is because you divide 1.49 over 10 like so: 1.49/10 = 0.149, then round this to the nearest penny to get 0.15

0.15 dollars = 15 cents

so basically whatever this item is, it costs 15 cents per item

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A plane flew 500 miles in 40 minutes. How long would it take to fly 1 mile
mina [271]
I believe it’s 12.5 miles
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Dividing whole numbers :what is 61 divide by 9 and 31 divide by 3 the picture is the last one can you tell me plzzz needs to b d
    8·1 answer
  • A rectangle has a length that is 5 inches greater than its width, and its area is 104 square inches. The equation (x + 5)x = 104
    7·2 answers
  • Find the slope of the line containing the pair points (9,5) (6,4)
    10·1 answer
  • Please help with this (#25)!! my book doesn’t tell me
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent to the given expression?
    14·1 answer
  • The four types of comma interrupters are? this is worth 5 points for my test and i need it so badly..
    7·1 answer
  • If f(6) if f(x)=x^2 / 3 + x
    15·2 answers
  • Shaniqua brings home $250 per week working 25 hours. She is able to save $30 of her earnings each week.
    7·2 answers
  • I STILL HAVE POINTS NOT STOPPING
    15·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS PIEASE AND THANK YOU.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!