Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
12,760,000 in scientific notation

Answer:
9.6667
Step-by-step explanation:
3t=29
Divide each side by 3
3t/3 = 29/3
t = 29/3
Three goes into 29 nine times (3*9 = 27 ) with 2 left over
t = 9 2/3
We know 1/3 = .3 repeating
so 2/3 = .6 repeating
t = 9 .6 repeating
Answer: 3/4
Step-by-step explanation:
Number of students in Jacob's homeroom = 20.
Number of students who bring their lunch to school = 5
Since the rest eat lunch in the cafeteria, the number of those who eats in the cafeteria will be:
= 20 - 5
= 15
Fraction that eats in the cafeteria will be: = 15/20 = 3/4
Hello from MrBillDoesMath!
Answer: b
Discussion:
7b + 3 - 4b = 3 - 3(b+4) =>
7b + 3 - 4b = 3 - 3b -12 =>
(7b - 4b) + 3 = -3b - 9 =>
3b + 3 = -3b -9 => Add 9 to both sides
3b + 12 = -3b -9 + 9 =>
3b + 12 = -3b => ( add 3b to both sides)
6b + 12 = 0 => (subtract 12 from both sides)
6b = -12 =>
b = -12/6 = -2
Thank you,
MrB