1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
8

Please help or else i will fail rn

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
7 0

Answer:

$233.28

Step-by-step explanation:

8% = .08

480 x 1.08

518.4

45% = .45

518.4 x .45 = $233.28

You might be interested in
Justin deposited $2,000 into an account 5 years ago. Simple interest was paid on the account. He has just withdrawn $2,876. What
RSB [31]

Answer: 8.76%

Step-by-step explanation:

The formula to find the simple interest is given by :-

I=Prt, where P is the principal amount, r is rate of interest () in decimal and t is the time ( in years).   (1)

Given : Justin deposited $2,000 into an account 5 years ago.

i.e. P = $2,000 ,  t= 5 years

He has just withdrawn $2,876. i.e. Future value = $2,876

Interest (I)=$2,876-$2,000=$876  [Subtract Principal value from Future value]

Substitute all the above values of P , t , and I in the formula (1) , we get

876 =(2000)r(5)\\\\\Rightarrow\ r=\dfrac{876 }{2000\times5}\\\\\Rightarrow r=\dfrac{876}{10000}=0.0876

In percent , r=0.0876\times100=8.76\%

Hence, the rate of interest = 8.76%

6 0
3 years ago
daphne was given a riddle to solve the sum of two consecutive positive integers is 71 find the two positive integers
Anarel [89]
I believe I already explained this the numbers are 35 and 36 but if you need an explanation someone else posted the same question, but maybe it was you. Anyway, good luck!
8 0
3 years ago
Zahra compares two wireless data plans. Which equation gives the correct value of n, the number of GB, for which Plans A and B c
Elden [556K]

The equation which gives the correct value of n, the number of GB, for which Plans A and B cost the same is 8n = 20 + 6(n-2)

To determine which equation gives the correct value of n, the number of GB, for which Plans A and B cost the same, we will first solve the equations.

  • For the first equation

8n = 20 + 6n

Collect like terms

8n - 6n = 20

2n = 20

Then, n = 20 ÷ 2

n = 10 GB

For Plan A

No initial fee and $8 for each GB

Here, 10GB will cost 10 × $8 = $80

For Plan B

$20 for the first 2GB and $6 for each additional GB after the first 2

Here, 10GB will cost $20 + (8 × $6) = $20 + $48 = $68

∴ Plans A and B do not cost the same here.

  • For the second equation

8n = 20(2n) + 6

First, clear the bracket

8n = 40n + 6

Now, collect like terms

40n - 8n = 6

42n = 6

∴ n = 6 ÷ 42

n = 1/7 GB

For Plan A

No initial fee and $8 for each GB

Here, 1/7GB will cost 1/7 × $8 = $1.14

For Plan B

$20 for the first 2GB and $6 for each additional GB after the first 2

Here, 1/7GB will cost $20 (Since the lowest cost is $20)

∴ Plans A and B do not cost the same here.

  • For the third equation

8n = 20 + 6(n-2)

First, clear the brackets

8n = 20 + 6n - 12

Now, collect like terms

8n - 6n = 20 - 12

2n = 8

n = 8 ÷ 2

n = 4 GB

For Plan A

No initial fee and $8 for each GB

Here, 4GB will cost 4× $8 = $32

For Plan B

$20 for the first 2GB and $6 for each additional GB after the first 2

Here, 4GB will cost $20 + (2 × $6) = $20 + $12 = $32

Plans A and B do not cost the same here.

∴ Plans A and B do cost the same here

  • For the fourth equation

8n = 20 + 2n + 6

Collect like terms

8n - 2n = 20 + 6

6n = 26

n = \frac{26}{6}

n = \frac{13}{3} GB or 4\frac{1}{3} GB

For Plan A

No initial fee and $8 for each GB

Here, \frac{13}{3} GB will cost \frac{13}{3}  × $8 = $34.67

For Plan B

$20 for the first 2GB and $6 for each additional GB after the first 2

Here, 4\frac{1}{3}GB will cost $20 + ( 2\frac{1}{3}× $6) = $20 + $14 = $34

∴ Plans A and B do not cost the same here.

Hence, the equation which gives the correct value of n, the number of GB, for which Plans A and B cost the same is 8n = 20 + 6(n-2)

Learn more here: brainly.com/question/9371507

6 0
2 years ago
Jae's homework consists of 16 math problems. She has finished 4 problems so far.
VMariaS [17]
Jae has finished 25% of her homework.

<span><span>4/16
</span></span><span><span>=<span>1/4
</span></span></span><span><span>=1÷4
</span></span><span><span>=0.25</span></span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP What is the coefficient of the term ​ 6/7xy ​?
yawa3891 [41]

Answer: The coefficient of the 6/7xy is 6/7.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You can afford to rent 5 tables round or rectangular. Each round table can seat 8 people and each rectangular table can seat 12
    7·2 answers
  • Kandace drives 48 miles each way to work.She works 5 days a week.Her car gets 32 miles per gallon of gas.If gas costs $3.79 per
    6·1 answer
  • Ian makes 7 ½ quarts of fruit punch using 3 different juices. The juices he used are listed.  3 ¼ quarts of blueberry juice  1
    7·1 answer
  • A corner store is selling a 30 pack of water bottles for $7. What is the unit price of a water bottle?
    10·1 answer
  • What is the absolute value of l -32 l?
    15·1 answer
  • Find the area of the cylinder. 3cm 6cm
    5·1 answer
  • 1 foot =12 inches therefore 3 feet = what
    13·1 answer
  • Help guysss find the slope of the line
    6·2 answers
  • Look at the picture and thanks
    6·1 answer
  • SIMPLIFY THE EXPRESSION.<br> [X^2+4)^3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!