1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
5

Assume Hadley Co has the following purchases of inventory during the first month of operations Number of Units Cost per unit Fir

st Purchase 310 3 Second Purchase 220 4.9 Assuming Hadley sells 290 units at $11 each, what is the value of her ending inventory if she uses weighted average
Business
1 answer:
Ivanshal [37]3 years ago
8 0

Answer:

Ending inventory cost= $948

Explanation:

Giving the following information:

First Purchase=  310 units for  $3 each

Second Purchase= 220 units for $4.9 each

Units sold= 290

First, we need to calculate the weighted average cost:

Weighted average cost= (3 + 4.9)/2= $3.95

Ending inventory (units)= 240 units

Now, ending inventory cost:

Ending inventory cost= 240*3.95= $948

You might be interested in
On January 1, 2021, the Mason Manufacturing Company began construction of a building to be used as its office headquarters. The
Setler [38]

Answer:

1. In 2021, Capitalized interest = $205,000

2. In 2022, Capitalized interest = $3,870,000

3. Total cost = $5,231,980

Explanation:

See the attached file for the  calculation

3 0
3 years ago
A new shop wants to sell Muffins, the sell price is 2.5 dollars per unit. The cost for production is 1 dollar per unit. At the f
FromTheMoon [43]

Answer:

The price went from 2.50 dollar per unit to 1.25

And quantity sold of first hand muffin increase from 500 to 1,600

Explanation:

First day:

We build the equation and solve considering:

a= first hand muffin sold at 2.5 dollar

b = left-over sold at 0.5 dollar

considering the shop made 2,000 muffin and the cost is 1 dollar per muffin:

quantities equation: a + b = 2,000

price equation: 2.5a + 0.5b = 2,000

2.5(2,000 - b) + 0.5b = 2,000

5,000 - 2.5b + 0.5b = 2,000

3,000/2 = b = 1,500

a = 2,000 - b = 2,000  - 1,500 = 500

It sale 500 dollar of muffin at 2.5 and 1,500 at 0.5 getting a total of 2,000 revenue to cover the cost.

Second day:

There is a decrease in price to 1.25 per muffin

This generates a profit of 400 dollar thus:

(sales price less cost) x quantity = profit

(1.25 - 1) x a = 400

a = 400/0.25 = 1,600

6 0
3 years ago
Discuss 4 contributing factors that lead to poor service delivery. and corruption​
alex41 [277]

The factors like democracy, poor leadership, lack of communal participation and inefficient strategic management lead to poor service delivery and corruption.

<h3>What is service delivery?</h3>

The process of providing service to the customer or subscriber, by whatever name called, who is being supplied with such services by the provider, is known as a service delivery.

Hence, the significance of service delivery is as aforementioned.

Learn more about service delivery here:

brainly.com/question/1296449

#SPJ1

7 0
1 year ago
Farrick and Kenley want to form a business in which they invest money in exchange for stock ownership in their organization. Wha
Svetradugi [14.3K]

Answer:

Limited liability company

Explanation:

In simple words, A limited liability corporation (LLC) is a type of private company structure. It's among the most frequent legal structures for forming a company. In a comprehensive partnerships all members are accountable for the firm and have unlimited accountability for its obligations.

Thus the limited liability structure is most suitable for the two.

8 0
2 years ago
In 2003 the presidents of the african countries of mali and burkina faso requested that rich countries apply free trade rules to
777dan777 [17]
In 2003 the presidents of the African countries of Mali and Burkina Faso <span>requested that rich countries apply free trade rules to those products where poor countries have a proven competitive advantage.</span><span>
</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The development of kidney failure becomes more prevalent with age; therefore, the amount of _______ in the diet must be reduced.
    9·1 answer
  • James is a recent college graduate and has six months of it experience. he is thinking about pursuing a certification program in
    10·1 answer
  • Which of the following is a more attractive place to do business? Multiple Choice A nation that lacks democratic institutions A
    11·1 answer
  • Suppose that currently the government provides everyone with a guaranteed income of $12,000 per year, but this benefit level is
    8·1 answer
  • The economic freedom of the world measure indicates that the united states
    15·1 answer
  • 2. Consider a project which requires $1000 of initial investment and generates the next cash flows $300, $300 and $500 over the
    15·1 answer
  • You just deposited $4,000 in cash into a checking account at the local bank. Assume that banks lend out all excess reserves and
    10·1 answer
  • Which of the following is one way that technology can improve productivity?
    8·1 answer
  • Which of the following best explains why buying a single-family home in a city
    9·2 answers
  • he concept of ______ is probably the best single measure of an industry's impact.A. total outputB. total spendingC. aggregate ma
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!