That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
m<CGE: 86
Step-by-step explanation:
<CGE:
64 + 30 + x = 180
94 + x = 180
x = 86
Answer:
abnormally or excessively sensitive, either psychologically or in physical response. / Extremely sensitive
Step-by-step explanation: Definition of hypersensitive: abnormally or excessively sensitive, either psychologically or in physical response.
"The mean study time of students in Class B is less than students in Class A" is the statement among the following choices given in the question that is true for the data sets. The correct option among all the options that are given in the question is the second option or option "B". I hope the answer helped you.
Answer: 1⁵/₈ pints
Step-by-step explanation:
First can contained 3¹/₄ pints and second can contained 6¹/₂.
To make them equal, first find the different;
= 6¹/₂ - 3¹/₄
= 6.5 - 3.25
= 3.25
Divide this difference by 2;
= 3.25/2
= 1.625
= 1⁶²⁵/₁₀₀₀
= 1⁵/₈ pints
If Carson pours 1⁵/₈ pints from the second Can, it would increase the first can to 4⁷/₈ pints whilst reducing the second can to 4⁷/₈ pints as well.