The answer is 17/22 17/20 because of the fractions
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
If you would like to solve the system of linear equations, you can do this using the following steps:
2x - y = -1 ... y = 2x + 1
2x + y = -7 ... y = -7 - 2x
The correct result would be: y = 2x + 1, <span>2x + y = -7.</span>
Answer:
He worked for 3.25 hours
Step-by-step explanation:
29.25 / 9 = 3.25
:D