1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
3 years ago
10

Yesterday, Nina's lunch cost $9.80 and she left a $1.47 tip. Today, Nina's lunch cost $12.60. If she tips the same rate that she

did yesterday, how much tip should Nina leave?
Mathematics
1 answer:
Anni [7]3 years ago
8 0
I think the answer is 1.89
Explanation: 9.80 divided by 1.47 is 6 2/3
12.60 divided by 6 2/3 is 1.89
You might be interested in
Two points are 17 units apart on a number line. The coordinate of one point is -20.
Firlakuza [10]

Answer:

It’s c. -37 and -3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I need help please! i dont know!
Kaylis [27]

Answer:

there is a 12.5% increase

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Please help asap. 45 points
Levart [38]
The answer is B. hope that help

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A quadrilateral is located on the coordinate plane with vertices at (2, 6), (2, −2), (4, −2), and (4, 6). Choose the vertices of
AURORKA [14]
Check the picture below.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The number of calories in 5 cups of yogurt is 750. What proportion can you set up to determine the number of calories, c, in 9 c
    8·2 answers
  • Can someone please help <br>and explain :))​
    14·1 answer
  • How do I solve (4x+1)(x-5)=-43x-41
    12·1 answer
  • You invested a total of $25000 at 3% and 4.5% simple interest. During one year, the two accounts earned $900. How much did you i
    15·1 answer
  • The ratio of the corresponding linear measures of two similar cans of fruit is 4 to 7. The smaller can has a surface area of 220
    12·1 answer
  • When dragons on planet Pern lay eggs, the eggs are either green or yellow. The biologists have observed over the years that 21%
    14·1 answer
  • NEED HELP! GIVING POINTS!
    14·2 answers
  • Find x.<br> 6.5 cm<br> x<br> 2.5 cm<br> Y=<br> cm
    6·1 answer
  • Its not 6 lol just need help ty​
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=p%5E%7B2%7Dxp%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="p^{2}xp^{2}" alt="p^{2}xp^{2}" align="absmidd
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!